Chlebowski: Budżet potrzebuje pieniędzy z dywidendy

PAP
opublikowano: 10-06-2009, 15:43

Budżet potrzebuje pieniędzy z dywidendy PKO BP - uważa przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski. Według niego sytaucja PKO BP jest dobra, a planowane podniesienie kapitału da bankowi szansę na  uruchomienie kolejnych kredytów.

"Jestem przeciwnikiem drenowania spółek, ale trzeba też mieć na uwadze aktualnie trudną sytuację budżetu państwa" - powiedział w środę w Sejmie Chlebowski.

Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi wypłaty dywidendy w PKO BP. W poniedziałek bank ten poinformował o planach wypłaty z zysku netto za 2008 rok 2,88 zł dywidendy na akcję, co oznacza, że do akcjonariuszy trafiłby prawie cały zeszłoroczny zysk netto banku (znaczna część do skarbu państwa - większościowego akcjonariusza). Zarząd banku planuje też emisję nowych akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy o wartości do 5 mld zł.

Chlebowski uważa, że konieczne jest znalezienie "złotego środka", którym może być wypłata dywidendy z jednoczesnym podniesieniem kapitału banku. "Zarząd PKO BP przewiduje nie tylko dywidendę, ale także podniesienie kapitału banku, co da szansę na uruchomienie kolejnych kredytów dla przedsiębiorstw" - podkreślił.

"Trzeba traktować to w kategoriach łącznych (...), jaki będzie ostateczny kształt, zobaczymy; decyzja należy do ministra finansów, skarbu i do zarządu banku" - dodał. Pytany, czy nie obawia się o to, że inne banki pójdą w ślady PKO BP, odparł: "z tego co wiem żaden inny bank nie ma tak dobrej sytuacji finansowej jak PKO BP".

Chlebowski wyraził zdziwienie krytycznymi opiniami dotyczącymi planowanej wypłaty dywidendy w PKO BP, płynącymi z NBP i KNF.

Zdaniem prezesa NBP Sławomira Skrzypka, ewentualna wypłata dywidendy przez PKO BP wpłynie negatywnie nie tylko na sam bank, ale także na cały sektor bankowy. Według NBP, wypłata dywidendy przez PKO BP obniży współczynnik wypłacalności tego banku z 11,6 proc. do około 9 proc - tym samym spadnie skłonność banku do udzielania kredytów. NBP szacuje za to, że wpłata części zysku PKO BP do budżetu państwa zmniejszy deficyt budżetowy o ok. 0,2 proc. PKB.

Z kolei Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że "podstawą rozwoju akcji kredytowej przez banki jest silna baza kapitałowa, a wypłata dywidendy o dużej wartości obniży płynność sektora bankowego". Według KNF, "posiadanie silnej bazy kapitałowej staje się w obecnej sytuacji podstawą do rozwoju akcji kredytowej", a zatrzymanie zysków i rezygnacja z wypłaty dywidendy przez banki wpisuje się w wysiłek na rzecz łagodzenia skutków kryzysu.

Decyzji banku PKO BP o wypłacie dywidendy z zysku za zeszły rok, której znaczna część trafi do budżetu państwa jako większościowego akcjonariusza, broni minister finansów Jacek Rostowski. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że będzie rozmawiał z prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem i szefem Komisji Nadzoru Finansowego Stanisławem Kluzą o kondycji banku PKO BP.

Skarb Państwa posiada 51,24 proc. akcji PKO BP, a pozostali akcjonariusze - 48,76 proc.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane