Chlebowski: Jest pomysł na sekurytyzację długów służby zdrowia

PAP
12-01-2008, 12:55

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział PAP, że ministerstwo zdrowia przygotowuje projekt ustawy, który ma na celu sekuratyzację długów. "To jeden z elementów planowanej przez nas reformy służby zdrowia" - zaznaczył.

Sekurytyzacja polega na emisji krótkoterminowych dłużnych papierów wartościowych.

"Jest pomysł na sekurytyzację długów, czyli zamianę długów, które dzisiaj mają organy założycielskie ZOZ-ów. Ale po pierwsze tylko części długów, a po drugie chodzi o to, żeby szpitale mogły się przekształcić w spółki prawa handlowego" - powiedział Chlebowski.

Nie chciał jednak mówić o szczegółach tego pomysłu.

Polityk PO poinformował, że w tej sprawie trwają intensywne prace w ministerstwie finansów i ministerstwie zdrowia. Według niego, projekt ustawy będzie gotowy w ciągu kilkudziesięciu dni.

Jak napisała w sobotę "Gazeta Wyborcza", o oddłużeniu szpitali od trzech dni z ministrem finansów Jackiem Rostowskim rozmawia minister zdrowia Ewa Kopacz.

Chlebowski podkreślił też, że nie ma mowy o wprowadzeniu współpłacenia za opiekę medyczną. Szef doradców premiera Michał Boni w sobotnim "Kontrapunkcie" RMF FM i "Newsweeka" nie wykluczył jednak takiej możliwości w przyszłości.

"To jest decyzja, która już zapadła w gronie politycznym. Sprawa jest absolutnie zamknięta. W przyszłości też nie ma mowy o współpłaceniu" - powiedział szef klubu PO. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Chlebowski: Jest pomysł na sekurytyzację długów służby zdrowia