Choć jedna noc za tę kasę

Martyna Mroczek
opublikowano: 08-08-2007, 00:00

Prowadzisz małą lub średnią firmę. Po spłaceniu wszystkich faktur udało ci się trochę zaoszczędzić. Co zrobisz z tymi pieniędzmi?

Pieniądze muszą zawsze pracować dla firmy

Prowadzisz małą lub średnią firmę. Po spłaceniu wszystkich faktur udało ci się trochę zaoszczędzić. Co zrobisz z tymi pieniędzmi?

Przed rozpoczęciem poszukiwań w morzu produktów inwestycyjnych należy uważnie przyjrzeć się swojej firmie.

— Po pierwsze, przedsiębiorstwo powinno przeanalizować, jaka jest jego pozycja finansowa i na ile może „zamrozić” pieniądze. Po drugie, trzeba ocenić, jak duże ryzyko firma może przyjąć. Ważna sprawa to stopień aktywności zarządu firmy — tłumaczy Waldemar Sadowski, ekspert Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce.

Dodatkowa zasada, o której należy pamiętać przy inwestowaniu nadwyżek finansowych, to ta, aby dywersyfikować lokowanie funduszy. W ten sposób zmniejszymy ryzyko straty. Najważniejsze jednak, aby pieniądze cały czas ciężko pracowały dla firmy. Sama nadwyżka finansowa to tylko kawałek sukcesu.

Najprościej

Zapewne większość przedsiębiorców w pierwszym odruchu pomyśli o lokacie. Wystarczy ją założyć i nie ruszać „zaskórniaków” przed upływem określonego w umowie czasu.

Najpopularniejsze są jedno-, trzy- i dwunastomiesięczne lokaty. 100 tys. zł po roku da jakieś dodatkowe 3 tys. zł. Warto? A może lepiej zamienić złote na inną walutę? Lokaty walutowe są dostępne w większości banków działających na polskim rynku, i to nie tylko w euro i dolarach, ale również w funtach, frankach czy koronach duńskich, szwedzkich i norweskich. Jednak oprocentowanie jest dość niskie.

Przygoda na jedną noc

A może warto zainwestować pieniądze tylko na jedną noc? Lokaty typu overnight są proponowane przez banki jako narzędzie odpowiednie dla firm, które chcą inwestować nadwyżki, jednocześnie zachowując płynność finansową.

Np. w Fortis Banku taka szybka lokata zakładana jest na zakończenie każdego dnia roboczego, bez odrębnych dyspozycji, za każdym razem, kiedy na rachunku firmy znajduje się co najmniej 100 tys. zł. Podobnie w Banku BGŻ, w którym automatyczną lokatę overnight można założyć już od 50 tys. zł. Przy 100 tys. zł oprocentowanie wynosi WIBID O/N * 0,70. Albo i więcej, jeśli firma wynegocjuje z bankiem lepszą marżę. Lokatę overnight oferują również: ING Bank Śląski, PKO BP, DnB Nord, Millennium, BOŚ, Raiffeisen Bank Polska, BRE Bank, Citibank Handlowy — a więc większość banków obsługujących małych i średnich przedsiębiorców.

Banki to również pośrednictwo między firmami a funduszami inwestycyjnymi.

— Nowoczesne produkty finansowe oferowane przez TFI pozwalają wykorzystywać fundusze inwestycyjne na potrzeby zarządzania nawet bieżącą gotówką — tłumaczy Piotr Dygas, dyrektor biura obsługi klientów instytucjonalnych KBC TFI.

Ryzykujesz

Każdy sposób inwestowania charakteryzuje się określoną gwarancją kapitału i stopą zwrotu. Jeśli postępujesz bardziej asekuracyjnie, zwrot z inwestycji będzie pewniejszy, ale mniejszy. A jeśli odrobinę zaryzykujesz?

DZ Bank Polska oferuje Lokatę Binarną — prowadzoną w dowolnej walucie, trwającą od tygodnia do roku. Jej stopa zwrotu może wynieść nawet 8 proc. (przy zwykłej złotowej lokacie około 4 proc.). W momencie zakładania lokaty binarnej klient wraz z doradcą banku zakłada, ile wyniesie dany kurs (np. złotego do euro, jeśli lokata jest złotowa) w dniu zamknięcia lokaty. Jeśli kurs zmieści się w zakładanych widełkach, zysk będzie bardzo duży. A jeśli prognozy się nie sprawdzą? Klient dostaje z powrotem tylko kapitał. Żeby w tę zgadywankę zagrać, trzeba mieć przynajmniej milion złotych.

Podobną inwestycją — ryzykowną, ale opłacalną — są lokaty dwuwalutowe, które oferują m.in.: Raiffeisen Bank Polska, BRE Bank, Deutsche Bank PBC i ING Bank Śląski. W tym przypadku stopa procentowa również może być znacznie większa niż przy zwykłych złotowych lokatach. Możliwe jest to za cenę ryzyka przewalutowania kwoty lokaty na inną walutę, określoną w dniu zawarcia transakcji. Jednak jeśli kurs waluty, w której założyliśmy lokatę, spadnie, to po przeliczeniu na złote inwestycja może przynieść stratę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu