Chronić atmosferę, to chronić zdrowie

opublikowano: 05-12-2018, 22:00

Zrównoważona przyszłość, do której dążymy musi być zbudowana na równości, partnerstwie, rozwoju i społecznej odpowiedzialności.

Dlatego też nie możemy pozwolić sobie na odrzucenie żadnego rozwiązania, które się do tego przyczyni. Zastosowanie tych wszystkich zasad jest coraz większym wyzwaniem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że świat staje się coraz bardziej zaludniony i podzielony. Zagwarantowanie pewnych i dostępnych cenowo dostaw energii dla wszystkich mieszkańców globu stanowi ogromne wyzwanie.

Receptą na zmniejszenie emisji do atmosfery CO 2 może
być stosowanie, na szerszą niż dotychczas skalę, gazu ziemnego, jako paliwa dla
elektrociepłowni i domowych pieców centralnego ogrzewania.
Zobacz więcej

BŁĘKITNE PALIWO, BŁĘKITNE NIEBO:

Receptą na zmniejszenie emisji do atmosfery CO 2 może być stosowanie, na szerszą niż dotychczas skalę, gazu ziemnego, jako paliwa dla elektrociepłowni i domowych pieców centralnego ogrzewania. Fot. ARC

Rośnie znaczenie gazu

Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wynika, że do 2040 r. globalny popyt na energię wzrośnie o ponad jedną czwartą. Wzrost zapotrzebowania byłby nawet większy, ale analitycy spodziewają się także znaczącej poprawy efektywności energetycznej.

Wśród wszystkich paliw to gaz będzie miał w najbliższych latach swoje pięć minut. To będzie jego czas. Według IEA, globalne zapotrzebowanie na ten surowiec będzie rosnąć o 1,6 proc. rocznie aż do 2040 r. Wtedy będzie o 45 proc. wyższe niż obecnie. Motorem wzrostu będą Chiny. Obecnie Państwo Środka jest największym na świecie importerem ropy i węgla, a wkrótce stanie się największym importerem gazu.

Podobnego scenariusza należy się też spodziewać w Europie, która nadal chce być liderem w walce ze zmianami klimatycznymi. Stąd coraz ostrzejsze normy emisyjne. Także drożejące uprawnienia do emisji CO 2 (ostatnio ok. 20 EUR, a rok temu 5 EUR) przechylają szalę na korzyść inwestycji w niskoemisyjny gaz ziemny. Z danych Departamentu Ropy i Gazu Ministerstwa Energii, wynika, że dziś zużywa my ponad 17 mld m sześc. błękitnego paliwa. Zgodnie z najnowszą Polityką Energetyczną Państwa zapotrzebowanie na gaz w 2040 roku może wynieść już blisko 28 mld m sześc. Eksperci zwracają też uwagę na to, że do zwiększenia popytu na błękitne paliwo w gospodarstwach domowych przyczyni się dalsza gazyfikacja kraju. Inwestycje w tym obszarze prowadzi Grupa Kapitałowa PGNiG. Do 2022 r. przeznaczy 7,5 mld zł na rozwój infrastruktury gazowej.

— Naszym celem jest umożliwienie gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom wyboru przejścia na gaz ziemny. Do 2022 roku chcemy dotrzeć z błękitnym paliwem do 90 proc. Polaków — mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Pomoże to również w walce ze smogiem i ułatwi likwidację tzw. niskiej emisji. Wymaga to rozwoju infrastruktury gazowej i zwiększenia jej przepustowości. Co więcej, gaz ziemny to nie tylko paliwo energetyczne, lecz także surowiec używany w takich sektorach jak np. nawozowo-chemiczny. Błękitne paliwo nie jest wyborem przypadkowym. Surowiec jest niskoemisyjny, co ma kluczowe znaczenie w kontekście zmian klimatu oraz patrząc od strony biznesowej — rosnących cen uprawnień do emisji CO 2. Poza tym, po rozbudowaniu terminalu LNG w Świnoujściu i budowie gazociągu Baltic Pipe, gazu ma być więcej i ma być konkurencyjny cenowo. Elektrownie gazowe mają jeszcze jedną przewagę — łatwo i tanio można je włączyć i wyłączyć, czyli są lepszym mechanizmem uzupełniania mocy dla niestabilnych OZE. A zielonego prądu będzie coraz więcej.

Jakość powietrza

Pomimo powolnej poprawy zanieczyszczenie powietrza nadal przekracza limity i wytyczne Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia — wynika z informacji opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA).

— Zanieczyszczenie powietrza jest niewidocznym zabójcą i musimy zintensyfikować nasze wysiłki, aby zająć się jego przyczynami — podkreśla Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA, komentując wyniki raportu tej agencji z 2018 r. nt. jakości powietrza.

Pył zawieszony (PM), dwutlenek azotu (NO 2) i ozon przypowierzchniowy (O 3) powodują największe szkody dla zdrowia ludzkiego. Wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza nadal mają negatywny wpływ na Europejczyków, zwłaszcza mieszkających na obszarach miejskich — wyliczają autorzy raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Gaz ziemny to najczystsze paliwo kopalne, którego spalanie praktycznie nie generuje pyłów i znacząco ogranicza emisje dwutlenku siarki oraz tlenków azotu — substancji, które są głównym składnikiem smogu.

Błękitne paliwo na COP24

O roli, jaką może odegrać błękitne paliwo w Polsce i na świecie w dalszej, zrównoważonej transformacji, a także na rzecz poprawy jakości powietrza eksperci będą dyskutować w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

10 grudnia, na terenie Polskiego Pawilonu, odbędą się dwa panele, których współorganizatorem jest PGNiG. W pierwszym „Gaz ziemny z konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł jako niskoemisyjne paliwo zielonej gospodarki” (godz. 10.15-11.45) zostaną zaprezentowane m.in. najlepsze praktyki mające na celu zmniejszenie presji sektora wydobywczego na środowisko, w tym w zakresie skutecznego monitorowania i kontrolowania emisji metanu. Omówione zostaną również najważniejsze wyzwania stojące przed sektorem energetycznym w kontekście polityki klimatycznej. Natomiast druga debata („Wykorzystanie gazu ziemnego w celu poprawy jakości powietrza”, godz. 14.00-15.45) będzie dotyczyć najlepszych, dostępnych rozwiązań związanych z ograniczeniem smogu w miastach, w tym w sektorze transportu.

— W trakcie tegorocznej konferencji COP24 chcemy zwrócić uwagę na zastosowanie gazu ziemnego, m.in. do produkcji energii elektrycznej i ciepła dla przemysłu i gospodarstw domowych. To niskoemisyjne paliwo, które z jednej strony może wspomóc realizację celów wynikających z Porozumienia paryskiego, a z drugiej przyczynić się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach — mówi Piotr Woźniak.

— Powiemy również o praktycznych działaniach realizowanych przez sektor oil&gas na rzecz redukcji emisji pochodzących z innego, groźnego gazu cieplarnianego — metanu. Pokażemy, że nasza branża może efektywnie prowadzić działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego — dodaje Piotr Woźniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy