Chudy podatek cukrowy

opublikowano: 17-03-2021, 17:40

Jeśli dynamika poboru daniny się utrzyma, wpływy będą o połowę niższe od szacowanych 2 mld.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) podsumował pierwsze dwa miesiące obowiązywania daniny cukrowej. Powołując się na dane z Ministerstwa Finansów podał, że w pierwszym miesiącu fiskus uzyskał z niej 76 mln zł. ZPP zaznacza, że jeśli dynamika dochodów z tej opłaty utrzyma się w pozostałych miesiącach tego roku to łącznie w 2021 r. budżet państwa otrzyma 900 mln zł. Byłoby to znacznie mniej niż zakładał rząd (2 mld zł) forsując nowe obciążenie, mimo wielkiego sprzeciwu środowisk przedsiębiorców.

„Skoro skutki w postaci zasilenia sektora finansów publicznych zostały w tak dużym stopniu przeszacowane, powstają wątpliwości dotyczące rzetelności analiz” - pisze ZPP.

Organizacja podkreśla, że wprowadzenie podatku cukrowego doprowadziło do wzrostu cen napojów słodzonych nawet o kilkadziesiąt procent.

„Po dwóch pierwszych miesiącach widzimy jak na dłoni, że tracą konsumenci i firmy z branży napojowej zaś budżet państwa zyskuje znacznie mniej niż przewidywali projektodawcy” - czytamy w stanowisku ZPP.

76 mln zł – takie były wpływy budżetowe z tzw. podatku od cukru w styczniu 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane