Czytasz dzięki

Chwila oddechu dla Eurolandu

opublikowano: 29-04-2013, 00:00

Dla ciągle wstrząsanego Eurolandu – wreszcie wiadomość umiarkowanie optymistyczna.

Oto we Włoszech po dwóch miesiącach od wyborów klasa polityczna najpierw uprosiła 88-letniego komunistycznego weterana Giorgio Napolitano o przyjęcie prezydentury na drugą kadencję 2013-20, a na jego żądanie skleciła koalicję rządową. Co od razu poprawia nastroje na rynkach i giełdach, jako że włoska gospodarka ze względu na jej rozmiary zajmuje wyjątkowe miejsce wśród pięciu tzw. świnek, czyli PIIGS (Portugal, Italy, Ireland, Greece, Spain).

Zobacz więcej

Enrico Letta (FOT. Bloomberg)

Na gabinet premiera Enrico Letty wypada spojrzeć z dwóch stron. Formalnie jest pochodną wyników wyborów i płaszczyzną porozumienia centrolewicy z centroprawicą. Ale programowo to mieszanina wszystkiego, co się politycznie rusza, poza grupkami skrajnymi. Trudno przypuszczać, by taki rząd kontynuował jakże ważną dla strefy euro i całej Europy linię technokratyczego premiera Mario Montiego, którego idea zaciskania pasa została w wyborach odrzucona. Co oczywiście nie było niespodzianką, bo tak zareagowałby elektorat w każdym państwie.

Marginalnym, choć bardzo dramatycznym akcentem niedzielnej inauguracji gabinetu stał się atak mężczyzny z problemami finansowymi i osobistymi, który pod rzymską kancelarią premiera postrzelił dwóch karabinierów oraz przypadkową kobietę. Od razu pojawiły się głosy, że to skutek ogólnego klimatu politycznego.

Przekładając realia włoskie na polskie można uznać, że rządy objął nie POPiS, lecz wręcz… SLDPOPiS.

Chwila oddechu dla euro to pośrednio również dla złotego, przynajmniej z Rzymu polityczna zawierucha na razie rynkom nie grozi. Ale naturalne pytanie brzmi — ile czasu egzotyczny układ wytrzyma. Wszak ojcem chrzestnym prawej części pozostaje wiecznie żywy Silvio Berlusconi…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacel Zalewski

Polecane