Zmiana prezesa w Aliorze

opublikowano: 13-03-2018, 07:28
aktualizacja: 13-03-2018, 07:36

Michał Chyczewski, kierujący Alior Bankiem, złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Zastąpi go Katarzyna Sułkowska.

"Rada nadzorcza powierzyła kierowanie pracami zarządu Pani Katarzynie Sułkowskiej, wiceprezes zarządu Alior Bank S.A. i upoważniła przewodniczącego rady nadzorczej Pana Tomasza Kulika do podpisania w imieniu rady nadzorczej wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego o wyrażenie zgody na powołanie Pani Katarzyny Sułkowskiej na prezesa zarządu banku" - podano w komunikacie.

Michał Chyczewski złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Alior Banku
Wyświetl galerię [1/2]

Michał Chyczewski złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Alior Banku Marek Wiśniewski

Na funkcję wiceprezesa powołano Michała Jaszczuka.

Kiedy w czerwcu ubiegłego roku Wojciech Sobieraj, twórca Aliora, ogłosił, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję prezesa zaczęły się negocjacje z radą nadzorcza, a głównie jej szefem Michałem Krupińskim (obecnie prezes Pekao) na jakich warunkach mają pozostać w banku pozostali członkowie zarządu. Wojciechowi Sobierajowi bardzo zależało na utrzymaniu status quo, zachowaniu ciągłość zarządzania instytucją, dla której odejście „ojca założyciela” stanowiło niemały szok. Zresztą tak samo jak dla rynku. 

Rozmowy były trudne, gdyż niejasne były zamiary głównego akcjonariusza PZU co do kształtu kierownictwa oraz obsady fotela prezesa. Członkowie zarządu najpierw byli zapewniani, że w podstawom składzie nie zajdą żadne zmiany. Podobnie jak w wynagrodzeniach. Dopiero pod sam koniec negocjacji, właściwie w przededniu upływu terminu, w którym zarząd miał zostać wybrany, menedżerowie zostali poinformowani o znaczącej redukcji wynagrodzeń. Wówczas wszyscy odmówili podpisania nowych kontraktów. Z wyjątkiem Katarzy Sułkowskiej, odpowiedzialnej za operacje. Doszło do patowej sytuacji, bo pozostali członkowie zarządu złożyli rezygnację. Zarząd składał się w tym momencie z Katarzyny Sułkowskiej i Michała Chyczewskiego, kandydata na prezesa.

- Wojciech Sobieraj uprosił Urszulę Krzyżanowską-Piękoś i Katarzynę Waleśkiewicz, dyrektor zarządzające, aby weszły do zarządu. Chciał uniknąć ryzyka, że w banku znajdą się jakieś przypadkowe osoby, albo polityczni nominaci – mówi osoba znająca kulisy sprawy.

Pierwszym kandydatem na następcę Wojciecha Sobieraja, nieoficjalnie sondowanym przez przez Michała Krupińskiego był Tomasz Styczyński. Dzisiaj jest wiceprezesem Pekao. Rada nadzorcza po konsultacjach uznała, że należy szukać dalej. 

W połowie czerwca pełniącym obowiązki prezesa Aliora został Michał Chyczewski.  W ostatnim czasie pojawiało się wiele nieoficjalnych informacji, że Michał Chyczewski może nie uzyskać zgody KNF na sprawowanie tej funkcji ze względu na brak odpowiedniego doświadczenia w kierowaniu bankiem. W jego CV jest krótki epizod związany z pracą w Kredobanku (grupa PKO BP) na Ukrainie. Później był prezesem jednej ze spółek z grupy MCI. Ma na koncie doświadczenie w konsultingu wyniesione m.in. z EY.

Menedżerka z doświadczeniem

Katarzyna Sułkowska od grudnia 2011 r. sprawowała funkcję wiceprezesa banku. Była współautorem strategii Alior Banku na lata 2017 -2020. Przez dwa lata zarządzała równolegle dwoma obszarami: operacji oraz ryzyka. W latach 2008 - 2011 kierowała obszarem ryzyka kredytowego w Alior Banku. W latach 2002 - 2007 była zatrudniona w Banku BPH na stanowisku dyrektora zarządzającego Departamentem Windykacji Detalicznej. W tym czasie przeprowadziła proces połączenia struktur windykacyjnych banków BPH i PBK. W latach 1998 - 2001 pracowała w Citibank Polska gdzie pełniła funkcję naczelnika w Departamencie Windykacji. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Krakowie jako pracownik Wydziału Informacji, Analiz i Szkoleń. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie z dyplomem w dziedzinie finansów i bankowości - czytamy na stronie Alior Banku. 

 

Eugeniusz Twaróg, Kamil Zatoński

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg, Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu