Ciasteczka z Krakowa na sprzedaż

opublikowano: 19-01-2020, 22:00

Omegia, główny akcjonariusz spółki cukierniczej, chce w tym roku sprzedać wszystkie jej akcje.

Notowane na NewConnect Ciasteczka z Krakowa (CzK) należą w ponad 89 proc. do firmy Omegia, której właścicielem jest 46-letni inwestor Krzysztof Bejtka. W pierwszej połowie roku główny akcjonariusz zamierza sprzedać akcje małopolskiej spółki — dowiedział się „PB”.

Nowe akcje

Do transakcji mogłoby dojść przy okazji podwyższenia kapitału.

— Rozważamy nową emisję akcji. Pozyskane z rynku pieniądze przeznaczymy na inwestycje rozwojowe — potwierdza Ewa Molęda, prezes CzK.

Nie chce jednak odnieść się do kwestii zmiany głównego akcjonariusza ani skali ewentualnej emisji. Według naszych informacji w grę wchodzi kwota wyższa od obecnej wartości spółki (jej rynkowa kapitalizacja wynosi 3,15 mln zł, zaś wartość księgowa ponad 4,1 mln zł). Wiosną zeszłego roku Ewa Molęda zapowiadała zakup nowych urządzeń do fabryki CzK w Sieprawiu. Miała to być m.in. ubijaczka do nugatu oraz linia do wypieku korpusów babeczek. Łączna wartość wydatkówinwestycyjnych spółki w 2019 r. miała sięgnąć 300 tys. zł.

— Ubijaczki nie udało się nam nabyć. Kupiliśmy natomiast maszynę do produkcji korpusów. Wymieniliśmy też stary piec i zmodernizowaliśmy maszynę do produkcji kruchych ciastek — mówi Ewa Molęda.

Stare problemy

W związku z tymi opóźnieniami spółka nie zrealizowała także innych zapowiedzi, m.in. nie wprowadziła drugiej zmiany ani nie zwiększyła produkcji. Pod koniec 2019 r. zakład miał wytwarzać nawet 65 ton ciasta miesięcznie, stanęło jednak na poziomie z początku roku, czyli około 40 tonach. Zarząd planował też w 2019 r. skokowy wzrost sprzedaży poprzez internet oraz na eksport. Udało się to zrealizować tylko w części. Pod koniec zeszłego roku z zagranicy pochodziło około 8 proc. przychodów, podczas gdy kilka miesięcy wcześniej było to 5 proc.

— Rośnie natomiast sprzedaż naszych produktów poprzez duże sieci handlowe — mówi prezes.

W 2018 r. spółka rozszerzyła współpracę z Makro Cash & Carry i Selgrosem oraz podpisała pilotażową umowę z Kauflandem, a w zeszłym roku zwarła podobne porozumienie z dwiema sieciami, m.in. E.Leclerkiem. Ponad połowa sprzedaży firmy odbywa się właśnie przez ten kanał.

Ewa Molęda deklarowała również, że w 2019 r. jej firma osiągnie dodatni wynik finansowy. Tymczasem po trzech kwartałach miała ponad 347 tys. zł straty netto (rok wcześniej niespełna 50 tys. zł.). Nie najlepsze były też wyniki sprzedaży: przychody w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. wyniosły niespełna 3,24 mln zł, czyli o prawie 3 proc. mniej niż przed rokiem.

— Działamy w branży sezonowej, pod koniec roku przychody zawsze mocno rosną. W zeszłym roku tylko w grudniu przekroczyły 600 tys. zł. Myślę, że uda się nam jednak na koniec roku osiągnąć zysk netto — mówi Ewa Molęda.

Najpóźniej wiosną tego roku spółka miała się też przeprowadzićz NewConnect na główny parkiet GPW.

— W tym roku nie będziemy w stanie tego zrobić — mówi Ewa Molęda.

O ewentualne wyjście z CzK chcieliśmy zapytać Omegię, niestety w zeszłym tygodniu nie udało się nam z nią skontaktować. Firma Krzysztofa Bejtki jest znaczącym akcjonariuszem kilku spółek na NewConnect. Ma prawie 90 proc. akcji krakowskiej firmy informatycznej Edison, blisko 32 proc. Zastalu, który działa w branży konstrukcji stalowych, i ponad 9 proc. spółki MedApp z sektora telemedyczynego. Łączna wartość akcji czterech spółek będących w posiadaniu Omegii przekracza 26 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane