Cięcia w USA odcisnęły piętno na sprzedaży

Marcin Pietrzak, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 12-04-2013, 16:34

W tym tygodniu eurodolar testował 200-dniową średnią kroczącą w okolicach 1,3140. Atak na ten poziom oporu odbywał się przy wykupieniu rynku – wskaźnik RSI(14) dla interwału godzinowego wynosił wtedy 77 pkt. Obecnie kurs znajduje się w pobliżu 1,3080.

Euroland: Słabsze nastroje na rynkach
Publikacja indeksu Sentix jest dowodem na pogarszanie się nastrojów na rynkach finansowych. Główną przyczyną spadku indeksu był kryzys w gospodarce stanowiącej zaledwie 0,2 proc.  PKB strefy euro, czyli na Cyprze. Wydaje się, że przywiązywanie aż tak dużej uwagi do jednej z najmniejszych gospodarek nie powinno mieć racji bytu. Na spadek indeksu, który wyniósł więcej niż oczekiwania rynku, nałożyła się również niestabilność polityczna we Włoszech oraz słabe dane makro z Eurolandu. Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego miesiąca byliśmy świadkami słabszych odczytów. Przykładem są indeksy PMI dla przemysłu oraz dla usług we Francji, Niemczech i w strefie euro, które nie sprostały oczekiwaniom rynku. Pogorszył się również wskaźnik instytutu Ifo obrazujący nastroje wśród ok. 7000 tys. niemieckich przedsiębiorców. Ostatni odczyt indeksu Ifo powinna przełożyć się na niższy odczyt wskaźnika ZEW, którego wartość poznamy w najbliższy wtorek.
USA: Protokół FOMC nic nie zmienił
Publikacja protokołu z posiedzenia FOMC nie przyniosła żadnych zmian w naszej wiedzy o postrzeganiu amerykańskiej gospodarki przez władze monetarne USA. Część członków FOMC wyraża zaniepokojenie w związku ze zmniejszaniem się korzyści z prowadzenia dalszego łagodzenia polityki monetarnej oraz wzrostem kosztów QE. Z drugiej strony automatyczne cięcia budżetowe, które weszły w życie na początku marca tego roku, spowolnią i tak niemrawe ożywienie w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze oznaki tzw. sequester widać już w danych o nastrojach konsumentów – czy to jeśli chodzi o wskaźniki Uniwersytetu Michigan lub Conference Board czy też „twarde” dane (sprzedaż detaliczna w marcu spadła o -0,4 proc. m/m, po wzroście w lutym o 1,1 proc.). Innym czynnikiem przemawiającym za dalszą kontynuacją QE są słabe dane z rynku pracy, który jest jednym z dwóch obok inflacji warunkiem reguły Evansa. Zeszłotygodniowy spadek zmiany zatrudnienia mógł być oczekiwany na bazie niższych wartości subindeksów zatrudnienia w ISM dla usług, jednak odczyt poniżej 100 tys. był dużym, negatywnym zaskoczeniem.
Polska: Rada nie zaskoczyła
Kurs złotego w stosunku do euro kończy tydzień na poziom 4,11, natomiast względem euro 3,13. Złoty umocnił się w tym tygodniu prawie o 2 proc. względem dolara.
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja ta była zgoda z naszymi oczekiwaniami. Członkowie RPP będą koncentrować się na bieżącej sytuacji gospodarczej, a jakiekolwiek zmiany stóp procentowych mogłyby być dokonane jedynie w wypadku bardziej pesymistycznej projekcji inflacyjnej, którą poznamy w lipcu. Przyspieszenie tempa wzrostu PKB nie daje podstaw do dalszych obniżek stóp w Polsce (nasza prognoza wzrostu PKB na II, III i IV kw. tego roku to odpowiednio: 1,1, 1,5 i 1,8 proc. r/r). Przyszły tydzień obfituje w odczyty danych makro. Pozwoli to na ostateczne szacunki PKB za I kw. 2013 r. W poniedziałek poznamy odczyt inflacji CPI za marzec. Spodziewamy się spadku tempa inflacji do 1,1 proc. r/r. Dodatkowo opublikowane zostaną dane o handlu zagranicznym, inflacji bazowej, zatrudnieniu, wynagrodzeniach i produkcji przemysłowej.
Na rodzimym rynku długu nadal obserwujemy spadek rentowności papierów skarbowych. Ostatni przetarg obligacji 10-letnich pokazał, że inwestorzy nadal darzą Polskę zaufaniem. Rentowność wyemitowanych papierów wyniosła 3,515 proc. Inne rynki wschodzące również cieszą się popularnością, co jest związane z niedawną decyzją BoJ o zwiększeniu bazy monetarnej.
Sporządził:

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Pietrzak, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane