Ciepło i energia z odpadów

opublikowano: 30-08-2018, 22:00

Bezwonne i niskoemisyjne spalanie śmieci, czyli jak to robią w Estonii.

W Estonii 53 proc. odpadów trafia do spalarni w celu produkcji energii i ciepła. Następne 31 proc. jest poddawane recyclingowi bądź procesom kompostowania. Dla porównania — w Polsce działa sześć spalarni, do których trafia 19 proc. śmieci.

W 2013 r. estoński koncern energetyczny Eesti Energia uruchomił w pobliżu Tallina elektrociepłownię Iru, która rocznie może przetwarzać do 250 tys. ton zmieszanych odpadów, z czego produkuje 134 GWh energii elektrycznej i 310 GWh energii cieplnej. Łączna produkcja odpowiada rocznemu zaopatrzeniu 50 tys. gospodarstw domowych o średnim zużyciu.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i specjalnego systemu filtrów spalanie śmieci pozwala na odzysk około 85 proc. energii (wartość opałowa odpadów jest zbliżona do wartości energetycznej łupków bitumicznych czy rozdrobnionego drewna).

Z pozostałości procesu spalania usuwane są większe stałe elementy, takie jak metal, a popiół denny wykorzystywany jest do uszczelniania wysypisk śmieci, co przyczyniasię do oszczędności piasku. Oczyszczanie gazów odlotowych jest podzielone na kilka etapów, co pozwala neutralizować dioksyny i metale ciężkie za pomocą filtrów z węglem aktywnym oraz usuwać pyły i cząstki stałe z wykorzystaniem filtrów workowych. Całkowita emisja zanieczyszczeń z elektrociepłowni porównywalna jest do emisji około 20 prywatnych domów ogrzewanych drewnem.

Iru jest wpisana do rejestru EMAS (Eco-Management and Audit Scheme), co oznacza, że jej działalność jest zgodna z wymaganiami europejskiego systemu ekozarządzania i audytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy