Ciśnienie poza kontrolą

opublikowano: 14-11-2013, 00:00

Sześć na dziesięć aut w Polsce ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

W ramach ogólnopolskiej akcji „ciśnienie pod kontrolą” Michelin sprawdził ponad 10 tys. samochodów. Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że tylko 36 proc. pojazdów miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Co istotne — prawie 9 proc. wszystkich przebadanych samochodów miało ciśnienie o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producenta, a 24 proc. o 0,5-0,9 bara niższe od zalecanego.

Oznacza to, że w co trzecim samochodzie odnotowano niebezpieczne lub bardzo niebezpieczne ciśnienie w oponach, stanowiące poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Prawidłowego ciśnienie w oponach znacząco wpływa na bezpieczeństwo, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania. Wpływa również na ekonomię jazdy.

Prawidłowo napompowana opona ma dłuższą trwałość (nawet o jeden sezon) i wpływa na zmniejszenie apetytu auta na paliwo (nawet o 0,3 l na 100 km).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu