CIT: koszty księgowe jednak bez cięć

opublikowano: 05-09-2017, 22:00

Resort finansów wycofuje się z części zapowiadanych ograniczeń w rozliczaniu wydatków na usługi niematerialne.

Nie będzie jednak takiego cięcia kosztów podatkowych, jakie minister rozwoju i finansów chciał wprowadzić do zasad rozliczania wydatków na usługi niematerialne.

Na skutek krytyki tego pomysłu resort złagodzi planowane ograniczenia w zaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów. Na razie poinformował o tym ministerstwa, które negatywnie się do tego odniosły w trakcie opiniowania zmian zawartych w konsultowanym od lipca projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT). Według pierwotnego planu na listę objętą ograniczeniami wpisano usługi doradcze, prawne, księgowe, reklamowe, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu — a także badania rynku, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz inne o podobnym charakterze. Przedsiębiorcy podlegający CIT mogliby wydatki na takie świadczenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów do wysokości 5 proc. EBITDA (obejmującej m.in. kwotę dochodu), a ten roczny limit miał być stosowany do nadwyżki wartości kosztów ponad 1,2 mln zł. Ponadto kwot nieodliczonych w danym roku podatkowymnie można byłoby rozliczyć w latach następnych. Taki sam limit odliczeń przewidziano dla wydatków ponoszonych na wszelkiego rodzaju opłaty (np. licencyjne) i należności za korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych, przy czym zmianami w ich rozliczaniu postanowiono objąć także przedsiębiorców podlegających PIT.

Uwagi resortów

Tak projektowane regulacje zostały źle ocenione w resortach cyfryzacji, energetyki i budownictwa. Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, stwierdziła, że proponowane przepisy mogą w realny sposób przyczynić się do znacznego wzrostu cen, m.in. usług IT, co w sposób niekorzystny wpłynęłoby na ich rynek, a także znacząco utrudniło pozyskanie kadr do realizacji zadań związanych z szeroko pojętą informatyzacją, również w administracji publicznej. Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, zwrócił uwagę np. na zwiększenie obciążenia podatkiem dochodowym narodowego zarządcy infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK, spowodowane planowanymi ograniczeniami w rozliczaniu kosztów usług niematerialnych. Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, podkreślił, że projektowane regulacje mogą czynić nieopłacalnym funkcjonujący w grupach kapitałowych tworzonych przez spółki model oparty o wydzielone, profesjonalneCentra Usług Wspólnych (CUW). Ocenił, że jeżeli koszty ich świadczeń przekroczą podatkowy limit, to automatycznie wzrosną one o 19 proc.

Zmiany w projekcie

Na te uwagi odpowiedział Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapowiadając modyfikację źle ocenionych rozwiązań przez szefów wspomnianych resortów. Poinformował ich, że zmiana planu ma polegać m.in. na wyłączeniu z zapowiedzianych ograniczeń kosztów usług (w tym przetwarzania danych), opłat i licencji ponoszonych na rzecz podmiotów niepowiązanych z podatnikiem (w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych), a także wydatków na usługi księgowe, prawne oraz rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu. Ponadto wyższy ma być wspomniany próg, do którego wydatki na usługi niematerialne oraz na opłaty i licencje objęte ograniczeniami przyszłej nowelizacji mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Ten limit resort podnosi z 1,2 mln zł do 3 mln zł, przy czym rezygnuje z ich ograniczenia, czyli odnoszenia ich wysokości do wskaźnika EBITDA. Paweł Gruza zapowiada także, że podatnicy będą mogli rozliczać w przyszłych okresach kwoty przekraczające limit obowiązujący w danym roku. Z tej możliwości będzie można korzystać przez pięć lat podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy