Citi: inflacja w Chinach może wzrosnąć do 5 proc.

opublikowano: 07-01-2020, 07:30

Bank Citigroup oczekuje znaczącego wzrostu presji inflacyjnej w Chinach. Amerykańska instytucja prognozuje, że ceny konsumenckie w Państwie Środka wzrosną w styczniu 2020 r. o 5 proc., głównie z powodu ostatniej podwyżki cen ropy.

Impuls powinien mieć jednak chwilowy charakter i prawdopodobnie nie wpłynie na tempo luzowania polityki pieniężnej w 2020 r.

Wzrost wskaźnika CPI jest implikowany przez wyższe ceny ropy w połączeniu z niską bazą od 2019 r., które to czynniki podnoszą koszty paliwa samochodowego, produktów petrochemicznych i innych produktów ubocznych, takich jak opakowania plastikowe.

Ceny producentów prawdopodobnie wzrosną w tym miesiącu, ponieważ Chiny w dużej mierze polegają na zagranicznych dostawach ropy, a droższy import przechodzi do sektorów niższego szczebla. Sytuacje może zmienić uspokojenie sytuacji na linii Waszyngton-Teheran – twierdzi  Yu Xiangrong, ekonomista Citigroup z Hongkongu.

Dane o inflacji za grudzień mają zostać opublikowane 9 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane