Citigroup i BNP liderami rynku kredytowego EAME

(Marek Druś)
opublikowano: 18-11-2005, 12:01

W tym tygodniu łączna wartość kredytów udzielonych przez banki w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie (EAME) przekroczyła 1,0 bln USD w ujęciu rocznym. W rankingu największych kredytodawców prowadzą amerykański Citigroup i francuski BNP Paribas.

W tym tygodniu łączna wartość kredytów udzielonych przez banki w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie (EAME) przekroczyła 1,0 bln USD w ujęciu rocznym. W rankingu największych kredytodawców prowadzą amerykański Citigroup i francuski BNP Paribas.

Głównym motorem popytu na kredyty są fuzje i przejęcia. Ich łączna wartość w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie sięgnęła w omawianym okresie 970 mld USD i jest największa od pięciu lat. Pożyczki zaciągnięte na sfinansowanie akwizycji stanowią 29 proc. kwoty kredytów udzielonych w czasie ostatnich 12 miesięcy przez banki. W 2004 roku było to 16 proc.

Citigroup jest największym kredytodawcą w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ma 8,2 proc. udziału w rynku. Udział BNP wynosi 7,1 proc. Kolejne miejsca zajmują brytyjskie banki Royal Bank of Scotland Group i Barclays.

MD, Bloomberg

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane