Czytasz dzięki

Citigroup: producenci „łupkowi” wygrają z OPEC

opublikowano: 16-08-2017, 07:56
aktualizacja: 16-08-2017, 07:57

Rywalizacja na rynku ropy zakończy się zwycięstwem producentów ze złóż łupkowych w USA, prognozuje Ed Morse z Citigroup.

OPEC oraz jego sojusznicy dążą do zwiększenia ceny ropy przez zmniejszenie jej podaży, ale tracą w ten sposób przychody i ich działania są nie do utrzymania w dłuższym okresie czasu, twierdzi Morse. Z drugiej strony amerykańscy producenci ze złóż łupkowych nauczyli się działać przy cenie ropy spadającej nawet do 40 USD za baryłkę.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- W końcu wygra rynek, a to oznacza zwycięstwo producentów ze złóż łupkowych – powiedział Morse. – Jeśli funkcjonujemy w świecie z ropą po 40-45 USD, to będzie dostatecznie dużo odwiertów aby zwiększyć nadmiar ropy na świecie – dodał.

Od początku roku ropa staniała o 12 proc. i jest notowana w pobliżu 50 USD. Tymczasem producenci ze złóż łupkowych w USA zwiększyli liczbę instalacji i wiele wskazuje, że osiągną rekordowe wydobycie w przyszłym miesiącu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane