Co Fed zrobi z rentownościami?

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 17-02-2021, 09:01

Temat powracającej inflacji i rosnących rentowności długu zostanie z nami na dłużej. W nocy amerykańska 10-latka osiągnęła już rentowność na poziomie 1,34%. Nominalnie może nadal nie jest to dużo, ale tempo wzrostu jest spore. To z pewnością nie jest po myśli Fed.

Dziś przed nami zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia Fed (20:00), podczas którego mogła mieć miejsce dyskusja na temat możliwego ograniczania QE w przyszłości. Wtedy jeszcze na rynku długu nie działo się wiele i członkowie FOMC nie mogli przypuszczać, że taka niewinna akademicka dyskusja mogłaby ujrzeć światło dzienne w dość niefortunnym (dla nich) momencie. Dlatego rynki będą wypatrywać jakichkolwiek wzmianek o przesłankach, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia skali luzowania. Przypomnę, że nawet przy nieograniczonym QE w tym roku Treasury będzie musiało pożyczyć kilkaset miliardów dolarów „na rynku” (do czego to doszło!), zatem przedstawiciele Fed, który w zasadzie stał się przedłużeniem Treasury, będą rękoma i nogami bronić się przed dyskusją o zmniejszeniu wsparcia.

Na razie mogą. Ostatnie dane z USA były słabsze, inflacja była nieco niższa, Fed kupił sobie trochę czasu. Ale rynek myśli do przodu i już zastanawia się, co będzie, gdy czeki Bidena trafią do otwierającej się gospodarki akurat wtedy, gdy efekt niskiej bazy roku poprzedniego będzie najmocniejszy. Fed będzie próbować przedstawić ten wiosenny wzrost inflacji jako przejściowy, a wręcz może pożądany, ale jest pewne ryzyko, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Jedną z przesłanek popytu będą dane o sprzedaży detalicznej, które poznamy dziś o 14:30, choć będzie to raport za styczeń, kiedy czeki w niewielkiej jeszcze skali dotarły do gospodarstw domowych i raporty z kart kredytowych sugerują raczej dość słaby odczyt. Kluczowe będą kolejne miesiące, kiedy popyt powinien zacząć się podnosić.

Natomiast rosnące rentowności powoli zaczynają dawać o sobie znać. Najmocniej na rynku złota, które wyższych rentowności bardzo nie lubi – cena zbliża się coraz szybciej do lokalnego minimum z końca listopada na poziomie 1765 dolarów. Reakcję mamy wreszcie na rynku walut, gdzie dolar zaczął się umacniać – co istotne na parze EURUSD opór 1,2175 nie został przełamany. Na rynkach akcji reakcja jest na razie śladowa, a w Polsce była wręcz pozytywna, bo na wyższych rentownościach zyskały banki.

Złoty z rana jednak traci. O 8:45 euro kosztuje 4,5046 złotego, dolar 3,7303 złotego, frank 4,1691 złotego, zaś funt 5,1782 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane