Co kupują i sprzedają na GPW duzi inwestorzy #79

opublikowano: 07-08-2022, 20:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ostatnich dniach uwagę zwróciła sprzedaż akcji przez insiderów Airwaya i Cannabisu oraz transakcje, dotyczące społek z branży gier.

Airway Medix

Adiuvo Investments sprzedało kolejne pakiety akcji spółki. Od 22 do 28 lipca firma inwestycyjna pozbyła się 323 tys. akcji (około 0,5 proc. kapitału) inkasując 217 tys. zł. Udział Adiuvo wynosi około 39,5 proc. Od momentu ogłoszenia prowadzenia rozmów o partnerstwie z BICI Solutions udział zmniejszył się o ponad 3 proc. Mimo upływu wyznaczonego terminu na uzgodnienie umowy inwestorzy nie doczekali się żadnych konkretów.

W czerwcu Airway Medix zawarł niewiążący list intencyjny z izraelskim BICI Solutions, który miałby przejąć codzienne zarządzanie operacyjne polską spółką. Wiązałoby się to z m.in. zmianami kadrowymi na poziomie menedżerskim i zarządu. Intencją stron jest też docelowo objęcie przez BICI znaczącej pozycji kapitałowej w spółce.

Cannabis Poland

Jarosław Siudy, członek rady nadzorczej spółki, sprzedał na sesji 29 lipca 82 tys. akcji po średniej cenie 0,1896 zł. W ostatnich dniach notowania firmy podgrzał komunikat o rozpoczęciu negocjacji z niewymienionym z nazwy podmiotem, dotyczących importu z Kolumbii do Polski marihuany medycznej. Jak podkreślono, jeżeli dojdzie do podpisania umowy, to Cannabis Poland uzyska wyższą marżę ze względu na relatywnie niższe koszty uprawy konopi w Ameryce Południowej (prowadzi się je pod gołym niebem, a nie w halach ze sztucznym oświetleniem).

Echo Investment

Maciej Drozd, wiceprezes dewelopera, kupił na sesji 1 sierpnia 15,6 tys. akcji po średniej cenie 3,2 zł. W ostatnich tygodniach menedżerowie spółki regularnie dokupowali akcje.

Optizen Labs

Agata Lasek sprzedała na sesji 19 lipca 18,66 tys. akcji spółki, a jednocześnie tego samego dnia kupiła 100 walorów. Wskutek tych transakcji jej udział spadł z 8,74 do 8,52 proc. 28 lipca spółka poinformowała o kolejnym przesunięciu granicznego terminu podpisania planu połączenia z LasterTekiem. Ma to nastąpić nie później niż 31 grudnia 2022 r. LasterTec to producent magazynów energii. Jednym z akcjonariuszy tego podmiotu jest JR Holding, który w grudniu 2021 r. objął 21 proc. akcji za 6,9 mln zł.

Starward Industries

11 bit studios, giełdowy producent gier, objął 75 tys. akcji Starward Industries i odkupił 25 tys. akcji od prezesa tej firmy. 11 bit zapłacił za nowe akcje 5,9 mln zł (po 79 zł za sztukę), natomiast za akcje, należące do Marka Markuszewskiego, prezesa Starward Industries - po 10 zł za sztukę.

Umowy stanowią realizację porozumienia, podpisanego w czerwcu. Ustalono wówczas, że warszawskie studio zostanie wydawcą gry „Niezwyciężony” i akcjonariuszem krakowskiego Starward Industries.

Varsava Games Studios

January Ciszewski poinformował o zejściu poniżej progu 5 proc. w akcjonariacie producenta gier. Inwestor sprzedał na sesji 26 lipca 40 tys. akcji i zmniejszył udział w akcjonariacie z 5,09 do 4,89 proc. Przez ostatni rok kurs akcji spółki spadł o 55 proc.

W połowie czerwca znany inwestor pozbył się większości akcji innej spółki z branży - VR Factory Games. Jego udział zmniejszył się z 20,73 do 4,99 proc.

Vistal Gdynia

Ryszard i Bożena Matykowie, główni akcjonariusze firmy, kontynuują pozbywanie się jej akcji. Na początku roku należało do nich 61 proc. walorów, obecnie jest to 49,78 proc.

Zremb Chojnice

Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, prezes i główny akcjonariusz spółki, kupił na sesji 3 sierpnia 5,8 tys. akcji za 14,3 tys. zł. Ponadto w drodze umów cywilno-prawnych kupił 6,1 tys. walorów. Do menedżera należy niespełna 23 proc. akcji Zrembu, który w ostatnich tygodniach chwalił się zamówieniami na kontenery i wykonanie konstrukcji stalowych. W związku z wyższymi cenami materiałów stalowych spółka zdecydowała o emisji 0,6-1,5 mln akcji. Wpływy z niej pójdą również na uruchomienie projektu budowy domów w technologii modułowej. Część emisji ma być skierowana do inwestora, którego wejście do akcjonariatu spółki da możliwość pozyskiwania dodatkowych zleceń. Obecnie kapitał zakładowy Zrembu dzieli się na 13 mln walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane