Co piąty Polak chce być prosumentem

DI
19-12-2014, 00:00

21 proc. Polaków byłoby skłonnych do zainwestowania w panele fotowoltaiczne o wartości do 10 tys. zł

21 proc. Polaków byłoby skłonnych do zainwestowania w panele fotowoltaiczne o wartości do 10 tys. zł — wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie RWE Polska. Przekonałby ich zwłaszcza argument, że inwestycja zwróci się w ciągu 5 lat. 21 proc. badanych było przeciwnych zainwestowaniu w takie urządzenie.

Co ciekawe, 50 proc. respondentów wskazało, że nie są zainteresowani taką inwestycją, uzasadniając, że nie mają możliwości zainstalowania paneli lub wpływu na tego typu decyzję. 81 proc. potencjalnych inwestorów w panele fotowoltaiczne zainteresowałoby się leasingiem takiego urządzenia, gdyby kosztowało to około 1000 zł rocznie i pozwalało zaoszczędzić ponad 1000 zł na

rachunku za energię elektryczną w skali roku. Potencjalny polski prosument to młoda osoba w wieku poniżej 29 lat o średnich i wyższych zarobkach (między 2501 a 4000 zł), mieszkająca na obszarze wiejskim, w domu jednorodzinnym lub bliźniaku.

Poproszeni o wskazanie dwóch najważniejszych czynników przemawiających za nabyciem paneli fotowoltaicznych, respondenci na pierwszym miejscu stawiali możliwość obniżenia rachunków za energię elektryczną. Wskazało na nią 57 proc. badanych.

Na drugim miejscu badani umieścili niezależność od firm produkujących energię (15 proc.). Dopiero na trzecim miejscu znalazła się motywacja proekologiczna, na którą wskazało 13 proc. osób objętych badaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Co piąty Polak chce być prosumentem