Co piąty Polak pracuje na państwowej posadzie

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 20-07-2012, 06:10

Liczba etatów w sektorze publicznym z roku na rok maleje. Nadal jest jednak zbyt duża – przekonują eksperci FOR.

Sektor publiczny w Polsce, rozumiany jako ogół osób zatrudnionych na państwowych posadach, się kurczy. Na koniec 2011 r. polskie państwo dawało pracę prawie 3,5 mln osób. To około 80 tys. mniej niż na koniec 2010 r. i 150 tys. mniej niż pięć lat temu — szacuje Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

— Przechodzenie pracowników z sektora publicznego do prywatnego to pozytywne zjawisko, bo uwalnia gospodarkę od instytucji państwowych i zwiększa jej produktywność. Ten proces z roku na rok postępuje, choć jego tempo nie jest satysfakcjonujące — twierdzi Aleksander Łaszek, ekonomista FOR.

Kurczenie się sektora publicznego to przede wszystkim skutek prywatyzacji i restrukturyzacji państwowych przedsiębiorstw. Dane za 2011 r. nie są jeszcze dostępne, ale między 2004 a 2010 r. liczba osób zatrudnionych w przemyśle spadła o 132 tys. osób. Kurczyło się też zatrudnienie w państwowych firmach świadczących usługi finansowe, transportowe czy handlowe.

Trudno mówić natomiast o kurczeniu się pozostałych działów sektora publicznego, a więc przede wszystkim administracji publicznej, edukacji czy ochrony zdrowia.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu" oraz archiwum PB>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu