Commerzbank chce sprzedać mBank

opublikowano: 20-09-2019, 13:25
aktualizacja: 20-09-2019, 15:28

W ramach obecnej debaty strategicznej Commerzbank bada możliwość sprzedaży polskiej spółki zależnej mBank, informuje Handelsblatt powołując się na anonimowych informatorów. Commerzbank potwierdził doniesienia

Oczekuje się, że ostateczna decyzja zostanie podjęta dopiero po spotkaniu rady nadzorczej spółki w sprawie strategii, które odbędzie się w środę i czwartek w przyszłym tygodniu. Nową strategię Commerzbank zaprezentuje dopiero w przyszły piątek.

Zobacz także
Michał Fludra

Jednak już dziś opublikował główne punkty nowej strategii i tym samym potwierdził doniesienia niemieckiego portalu. Jednym z punktów jest właśnie sprzedaż polskiego mBanku, która ma przyczynić się do "wzmocnienia zdolności inwestycyjnych Commerzbanku".

"Projekt strategii Commerzbanku przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku. Pozwoli to wygenerować środki finansowe umożliwiające szybszą realizację strategii i związanych z nią inwestycji. Sprzedaż skutkowałaby zmniejszeniem ryzykownych aktywów o 17 mld EUR oraz uwolnieniem kapitału Commerzbanku. Planowana sprzedaż mBanku podlegałaby zatwierdzeniu przez organy regulacyjne", czytamy w komunikacie.

Commerzbank posiada 69,3 proc. udziałów. Sprzedając je mógłby zarobić ponad dwa miliardy euro.

Zwolennicy sprzedaży mBanku zwracają uwagę, że w ten sposób Commerzbank pozbyłby się niektórych rodzajów ryzyka. Ekolodzy wielokrotnie krytykowali fakt, że mBank prowadzi interesy z firmami energetycznymi, które również zarabiają na wytwarzaniu energii z węgla.

Ponadto mBank, podobnie jak inne polskie banki, udzielił kiedyś wielu kredytów hipotecznych w walutach obcych, takich jak frank szwajcarski. Ze względu na deprecjację złotego w stosunku do franka, obciążenia wielu kredytobiorców dramatycznie wzrosły.

Paweł Borys, szef PFR, zaprzeczył, by fundusz interesował się udziałem w ew. przejęciu mBanku.

W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy i inwestorów o @mBankpl, informuje, że @Grupa_PFR nie prowadzi żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych. Przepraszam, że muszę rozczarować, bo zapewne byłby to świetny news https://t.co/8dDvpsjBLJ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane