Compensa straciła 1/3 portfela

Łukasz Świerźewski
16-02-2001, 00:00

Compensa straciła 1/3 portfela

Większy od planowanego spadek przypisu składki sprawił, że Compensie trudno jest zrealizować wskaźniki bezpieczeństwa. Strata techniczna towarzystwa przekroczyła w 2000 roku 82 mln zł.

Intensywna restrukturyzacja portfela odbiła się na wynikach finansowych TU Compensa, którego strata przekroczyła 73 mln zł. Spółka gwałtownie pozbywa się więc ubezpieczeń komunikacyjnych, co spowodowało spadek przypisu składki, który w ubiegłym roku wyniósł 235 mln zł i był mniejszy niż rok temu o 34 proc.

— Redukcja ubezpieczeń komunikacyjnych znacznie przekroczyła nasze założenia. Przewidywaliśmy spadek o 45 mln zł, w rzeczywistości wyniósł on 120 mln zł. Spowodowane to było podwyższeniem taryf oraz wypowiedzeniem niemal 200 umów ubezpieczenia flot samochodowych — twierdzi Grażyna Brocka, prezes Compensy.

W rezultacie udział ubezpieczeń komunikacyjnych spadł w portfelu Compensy o 12,6 pkt proc. — do 61,4 proc. Pociągnęło to jednak za sobą także spadek przypisu składki w ubezpieczeniach majątkowych.

PUNU sprawdza

Restrukturyzacja portfela jest częścią uzgodnionego z Państwowym Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń planu naprawczego. W listopadzie urząd zaniepokojony słabymi wskaźnikami bezpieczeństwa nakazał towarzystwu podwyższenie kapitałów własnych o 100 mln zł.

— W 2000 roku udało nam się spełnić większość uzgodnionych z PUNU zaleceń. Zbyt wysoki okazał się tylko spadek przypisu składki. Wskaźniki bezpieczeństwa zostaną spełnione po X emisji — twierdzi Grażyna Brocka.

Uchwalona w styczniu X emisja od 2 do 4 mln akcji o cenie jednostkowej 16 zł może jednak nie wystarczyć do spełnienia wymagań nadzoru. Grażyna Brocka nie ujawniła, czy właściciel towarzystwa — niemiecki ubezpieczyciel Hamburg-Mannheimer — zdecyduje się na kolejną emisję w 2001 roku.

Prezes Compensy przyznaje także, że na koniec 2000 roku niedostateczne było pokrycie funduszu ubezpieczeniowego lokatami, lecz po doliczeniu należności od ubezpieczonych wskaźnik ten jest na bezpiecznym poziomie.

Razem z życiem

Strategia rozwoju Compensy przewiduje koncentrację na indywidualnych ubezpieczeniach osobowych, zdrowotnych i majątkowych. Towarzystwo chce też obsługiwać małe firmy. Grażyna Brocka przewiduje, że w 2001 roku ujemny wynik finansowy będzie już minimalny, a za dwa lata spółka osiągnie pierwsze zyski. Przypis składki ma być w 2001 roku o jakieś 10 proc. wyższy niż w 2000 r.

Majątkowe towarzystwo zamierza również intensywnie współpracować z Compensą Życie. W zarządzie Compensy zasiadł Sławomir Waleryś, prezes życiowej spółki, a w zarządzie Compensy Życie znalazł się Ireneusz Arczewski z TU Compensa. Spółki będą korzystać ze swoich sieci sprzedaży. Razem dysponują ponad 5 tys. agentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerźewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Compensa straciła 1/3 portfela