Compensa zainwestuje w mieszkania

opublikowano: 11-12-2017, 22:00
aktualizacja: 11-12-2017, 22:19

Towarzystwo ubezpieczeniowe i Grupa Mzuri zawarły umowę, na mocy której Mzuri Investments zbuduje mu mieszkania na wynajem.

Przedmiotem umowy jest budowa w największych miastach Polski mieszkań na wynajem, którymi zarządzać będzie Mzuri. Compensie współpraca z Mzuri otwiera możliwość poszerzenia oferty o bezpieczne aktywa przynoszące stały wysoki zwrot. Mieszkania Compensy zostaną zbudowane w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Pierwsze będą dostępne na wynajem w listopadzie 2018 r.

Artur Borowiński, prezes Compensy
Marek Wiśniewski

— Dostrzegając zmieniające się trendy i potencjał rynku najmu, zdecydowaliśmy się na zbudowanie portfela mieszkań na wynajem oraz współpracę z firmą Mzuri w tym zakresie — informuje Ireneusz Arczewski, wiceprezes Compensy. Według danych Grupy Mzuri, między 2009 a 2014 r. odsetek Polaków wynajmujących mieszkania wzrósł dwukrotnie, a w 2017 r. liczba osób korzystających z tej formy mieszkania wzrośnie mniej więcej o 200 tys. Rozwój rynku mieszkań na wynajem od niedawna przyciąga coraz więcej inwestorów instytucjonalnych. Jak przypomina Joanna Modrzejewska- Cotelnic, konsultant Reas, jeszcze trzy lata temu instytucjonalny rynek mieszkań do wynajęcia w Polsce nie istniał. Mimo to wielkość inwestycji podmiotów instytucjonalnych przekroczyła dotychczas miliard złotych.

— Tylko w 2016 r. w największych miastach w Polsce sprzedano ponad 1200 mieszkań, których wartość wyniosła około 625 mln zł — mówi Joanna Modrzejewska-Cotelnic.

Pierwszym inwestorem instytucjonalnym, który zainwestował w mieszkania na wynajem w Polsce, był Fundusz Mieszkań na Wynajem. Jego właścicielem jest BGK, a zarządzającym BGK Nieruchomości. Fundusz zainwestował już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. W 2016 r. na polski rynek weszli kolejni dwaj gracze: Bouwfonds Investment Management i Catella Real Estate, zarządzający i reprezentujący otwarte fundusze publiczne działające według niemieckiego prawa inwestycyjnego: Catella Wohnen Europa (CWE) i Bouwfonds European Residential Fund (BERF). Catella w lipcu 2016 r. nabyła 72 apartamenty w wieżowcu Złota 44. Kilka dni później Bouwfonds IM podpisał kontrakt na zakup wszystkich 193 mieszkań w budynku przy ul. Pereca w Warszawie. W pierwszym kwartale 2017 r. Bouwfonds IM zamknął kolejną transakcję — tym razem w Krakowie. Kupił 152 apartamenty i 139 mieszkania studenckie do wynajęcia o łącznej powierzchniużytkowej około 9200 mkw. w budynku Apartamenty Novum. Reas uczestniczył we wszystkich trzech transakcjach w imieniu strony kupującej jako doradca transakcyjny. — Poza tymi transakcjami mamy zapowiedzi kolejnych działań w tym segmencie rynku. Griffin Real Estate stworzył już platformę Resi4Rent, która ma zarządzać od 5 do 6 tys. mieszkań do wynajęcia. Pierwsze będą oferowane w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu pod koniec 2018 lub na początku 2019 r. Poza wymienionymi podmiotami również inni inwestorzy wyrazili zainteresowanie tym segmentem rynku — mówi Joanna Modrzejewska-Cotelnic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane