Computerland zarobi na Banku BPH

Mariusz Zielke
09-03-2005, 00:00

Warszawski integrator wygrał przetarg na obsługę i serwis komputerów banku. Czy może liczyć na kolejne wielomilionowe zlecenia?

Computerland (CL) powinien wkrótce podpisać ważny kontrakt z Bankiem BPH. Warszawski integrator okazał się najlepszy w przetargu na outsourcingową administrację i serwis bazy komputerowej banku. Według nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu”, CL może zarobić na tym zleceniu kilkanaście milionów złotych (mówi się o blisko 20 mln zł), a kontrakt ma potrwać przynajmniej pięć lat. Warszawska spółka wygrała z kilkoma konkurentami (na ostatnim etapie z Siemensem). Jeśli współpraca z Bankiem BPH będzie układać się dobrze, do CL mogą popłynąć kolejne kontrakty outsourcingowe z tego banku liczone w setkach milionów złotych.

Computerland i Bank BPH nie chciały komentować naszych informacji.

Długi przetarg

Bank BPH już po raz drugi podchodził do wyboru outsourcingowego partnera. Pierwszy przetarg (zakończony w wakacje 2004 r.) został unieważniony, ponieważ bank doszedł do wniosku, że outsourcing się nie opłaca. Szybko jednak doszło do jego powtórzenia. Wystartowało w nim kilka firm: poza CL i Siemensem, Ster-Projekt, Softbank i CSS. Przetarg rozgrywał się w nie najlepszej atmosferze. Według naszych informatorów, informatykom z banku zależało na jego unieważnieniu i pokazaniu, że outsourcing się nie opłaca. Austriacki właściciel banku — BA CA — był przeciwnego zdania.

— Zakładanie, że pracownicy działu IT są tendencyjni w ocenie sytuacji jest dużym uproszczeniem. Interesuje nas obniżenie kosztów funkcjonowania bez pogorszenia poziomu usług. Biorąc pod uwagę wysoki poziom jakości organizacji wewnętrznej banku oraz VAT, który zewnętrzna firma musi dołożyć do kosztów, jest to wymóg trudny do spełnienia — odpowiadał na te zarzuty Henryk Baniowski, dyrektor zarządzający IT polskiego banku.

Postępowanie przetargowe ślimaczyło się, ale trwało. W końcu na krótkiej liście znaleźli się CL i Siemens. Tu znów pojawiły się spekulacje: według części naszych informatorów Siemens miał być „lepiej widziany” przez austriackich właścicieli. Zwyciężył jednak CL.

Ważny dla portfela

Dla CL może to być niezwykle ważny kontrakt, gdyż jest jednym z pierwszych zleceń outsourcingowych w polskiej bankowości. CL będzie więc mógł pochwalić się unikatowymi referencjami. Bank BPH rozważa ponadto oddanie w out- sourcing kolejnych części informatyki, a nawet całego działu IT. Kontrakty mogą być duże. Roczne wydatki banku na IT biuro analityczne DiS szacowało niedawno na 240 mln zł. W 2003 r. bank wykazywał w raportach, że wartość sprzętu i urządzeń to ponad 250 mln zł.

— Poza tym do wyrzucenia obsługi IT „za zewnątrz” przygotowują się inne banki i takie zwycięstwo w jednej instytucji może pomóc wygrać kontrakty w innych — mówi nasz informator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Computerland zarobi na Banku BPH