Condohotele zyskują na popularności

Emmerson
15-12-2011, 13:38

Coraz bardziej popularną formą inwestowania w nieruchomości są condohotele.

Zgodnie z koncepcją tego rozwiązania inwestorzy nie mogą kupić pojedyncze pokoje hotelowe. Jest to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Wybór takiej opcji pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie. Sama idea nie jest nowa. Zapoczątkowana została, 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do Europy Zachodniej głównie krajów położonych nad Morzem Śródziemnym, a później także do Polski.

Condohotel budowany przez trójmiejskiego dewelopera Inpro.
Zobacz więcej

Condohotel budowany przez trójmiejskiego dewelopera Inpro.

W większości przypadków przez pierwsze kilka lat właściciel wyodrębnionego lokalu osiąga zagwarantowany, stały dochód. Zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie znajduje się w przedziale od 5 do 9 proc. przez 2 do nawet 4 lat. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych apartamentów oraz wyspecjalizowaną firmę zarządzającą obiektem. Duże znaczenie dla właścicieli lokali ma fakt, że nie muszą oni poświęcać własnego czasu na zajmowanie się nieruchomością, poszukiwanie najemców, ani administrowanie.
W najbliższym czasie na zyskowność takiej inwestycji zapewne pozytywnie wpłynie spodziewany wzrost dochodów z turystyki w naszym kraju. Będzie to efektem zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Turniej powinien przełożyć się na wzmożony napływ turystów z zagranicy nie tylko w trakcie jego trwania, ale również na co szczególnie liczą hotelarze, już po jego zakończeniu. Tak właśnie działo się w Portugalii, gdzie branża turystyczna rosła jeszcze kilka lat po imprezie. Ponadto należy pamiętać, że na zysk oprócz dochodów z najmu składa się również wzrost wartości posiadanej nieruchomości w czasie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że taki pomysł na lokatę kapitału oprócz zalet posiada też pewne mankamenty. Po upływie kilku pierwszych lat zwrot z inwestycji będzie zależał już tylko od obłożenia danego obiektu. W związku z tym bardzo duże znacznie ma fachowość firmy zarządzającej całym obiektem, gdyż to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Poza tym ważnym wyznacznikiem opłacalności inwestycji w condohotele są odpowiednia lokalizacja oraz warunki pogodowe. W naszej szerokości geograficznej nie można spodziewać się zysków porównywalnych do tych osiąganych w krajach śródziemnomorskich, gdzie sezon turystyczny jest znacznie dłuższy. Idąc tym tropem lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w obiekty położone w kurortach górskich, gdzie wzmożony ruch występuje dwa razy do roku, niż nad morzem. W zimie można tam liczyć na turystów zainteresowanych białym szaleństwem, a w lecie na osoby uprawiające turystykę pieszą, bądź też wyczynową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emmerson

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Condohotele zyskują na popularności