Coraz częściej skarżymy się na banki

KZ
opublikowano: 2013-02-25 11:26

W 2012 r. do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęło ponad 8,3 tys. skarg od klientów podmiotów sektora finansowego. Najwięcej – na banki.

Ponad połowa skarg dotyczyła sektora bankowego – wynika z raportu UKNF. W 2012 r. było ich dokładnie 4268, o 19 proc. więcej r/r.

„Większość zastrzeżeń odnosiło się do działalności banków związanej z udzielaniem kredytów konsumenckich i pożyczek, obsługą rachunków, jakością obsługi klientów oraz z udzielanymi kredytami hipotecznymi. W 2012 r. zaobserwowano także napływ skarg odnoszących się do praktyk stosowanych w zakresie oferowania produktów ubezpieczeniowych o charakterze inwestycyjnym” – podano w raporcie.

Na ubezpieczycieli złożono 3,3 tys. skarg (1 proc. mniej niż rok wcześniej), na OFE 359 – znacznie, bo aż 55 proc. mniej niż rok wcześniej, co jest wynikiem ustawowego wyeliminowania działalności akwizycyjnej funduszy.

Na TFI skarżono się 75 razy (najczęściej na realizację polityki inwestycyjnej, wycenę jednostek i realizację zleceń nabycia i umorzeń), 92 razy na firmy inwestycyjne, a 96 razy na zachowanie innych uczestników rynku kapitałowego.