Coraz niższe prognozy rozwoju Chin

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-09-2022, 07:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ostatnimi czasy analitycy i ekonomiści jak z rękawa sypią coraz to słabszymi prognozami dla chińskiej gospodarki. Oczekiwane w przyszłym roku ożywienie ma być znacznie słabsze niż wcześniej zakładano, a obserwowany pesymizm jest związany z polityk a „covid zero” jaką restrykcyjnie prowadzi Pekin.

fot. Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

W piątek swoją prognozę dla PKB Chin obniżył japoński bank inwestycyjny Nomura, zostając najnowszym głosem w chórze „płaczek” utyskujących nad niekorzystnymi zmianami w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata.

Zdaniem Nomury, w 2023 r. chińska gospodarka rozwijała się będzie w tempie 4,3 proc. wobec 5,1-proc. dynamiki oczekiwanej poprzednio. Z kolei Credit Agricole ocenia tempo prognozowanego wzrostu na poniżej 5 proc.

Na początku kończącego się już tygodnia projekcje skorygował w dół amerykański bank Goldman Sachs Group. Jego aktualna prognoza zakłada, że w przyszłym roku PKB Chin zwiększy się o 4,5 proc. podczas gdy wcześniej oczekiwano wartości rzędu 5,3 proc.

Tymczasem mediana szacunków w najnowszym badaniu ekonomistów Bloomberga przewiduje wzrost PKB o 5,1 proc. w 2023 r., w porównaniu z poprzednią prognozą 5,2 proc. Obniżony został też rynkowy konsensus na bieżący rok do 3,4 z 3,5 proc.

Oczekuje się, że całoroczna inflacja w Chinach nie będzie takim problemem jak w innych gospodarkach, pozostanie na niezmienionym poziomie 2,3 proc. zarówno w 2022, jak i 2023 r. Prognozuje się dalsze spowolnienie wzrostu cen producentów do 5 proc. w tym roku, a następnie spowolnienie do 0,8 proc. w 2022 r.

Prognozy rocznego wzrostu sprzedaży detalicznej w 2022 r. zostały obniżone o prawie cały punkt procentowy do 2 proc. Tempo jej wzrostu prawdopodobnie przyspieszy do 6,6 proc. w 2023 r. Nieznacznie podniesiono w górę prognozy wzrostu eksportu do 9 z 8,7 proc. Natomiast prognozy wzrostu importu zostały obniżone o ponad 1 punkt procentowy zarówno w trzecim, jak i czwartym kwartale br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane