Coraz trudniej o wyższe zyski

Maciej Zbiejcik, Adrian Boczkowski
opublikowano: 05-08-2008, 00:00

Widać spowolnienie w wynikach mniejszych spółek

Wubiegłym tygodniu wynikami finansowymi II kwartału pochwaliło się kilka blue chipów (m.in. BZ WBK, Pekao i TP). Poprawiło to humory większych inwestorów. Przynajmniej na chwilę. Znacznie gorsze nastroje panują wśród właścicieli akcji mniejszych firm. I nie chodzi tylko o wręcz dramatyczną przecenę ich akcji w ostatnich 12 miesiącach.

Do poniedziałkowej sesji wyniki finansowe II kwartału ujawniło 49 mniejszych spółek spoza indeksu WIG20. Patrząc na przychody, można być jeszcze optymistą. 33 emitentów zwiększyło sprzedaż, co może potwierdzać wzrost gospodarczy Polski w drugim kwartale. Trudno jednak o optymizm, patrząc na wyniki netto. Tutaj gołym okiem widać, że w czasach zwalniającej gospodarki coraz trudniej o wysokie marże. Tylko 22 spółek pochwaliło się większymi zyskami niż rok wcześniej. Cztery zamieniły zyski sprzed roku na straty. To nie najlepszy zwiastun zbliżającego się sezonu wyników.

Choć szczyt publikacji wyników okresowych przed nami, to już widać, które branże błyszczą, a które mają spore problemy z zyskownością. Wprawdzie rezultatów pojedynczych spółek nie powinno uogólniać się na całą branżę, to jednak często jest to dobry wyznacznik tego, co znajdzie się w raportach konkurentów. Takie przewidywania pozwalają z reguły nieźle zarobić lub chociaż uniknąć strat.

Można spodziewać się, że nastawienie graczy giełdowych do danej branży ukształtuje raport pierwszej spółki z konkretnego sektora. To może pociągnąć kursy firm, które jeszcze nie opublikowały wyników. Szczególnie wyraźnie było to niedawno widać w przypadku banków. Po dobrych wynikach Millennium stało się jasne, że kondycja polskich instytucji finansowych nie ucierpiała tak jak ich zachodnich odpowiedników. Skoro więc wyceny polskich banków ucierpiały na równi z zagranicznymi, inwestorzy zaczęli skupować mocno przecenione papiery „pod wyniki”. Rosnące pomimo dekoniunktury zyski powinny przecież ruszyć kursami. I tak też się stało.

Rozkręcający się sezon wyników daje nadzieje, że dynamiczna zwyżka obejmie również wśród niektórych małych i średnich firm. Oczywiście, jeśli ogólne giełdowe nastroje na to pozwolą. Pretendentami do wzrostów na podstawie spodziewanych rezultatów z II kwartału wydają się firmy budowlane. Poprawy wyników można się też spodziewać po firmach, które korzystają na coraz zasobniejszych portfelach Polaków. Zarabiamy więcej i również wydajemy więcej. Cieszą się handlowcy i restauratorzy. Niestety, nie wszyscy potrafią wykorzystać sprzyjający wiatr. Intersport, mający sieć sklepów sportowych, zwiększył o połowę przychody, podczas gdy tylko nieznacznie zmniejszył stratę (także na poziomie operacyjnym). I to mimo korzystania na silnym złotym jako importer. Perełek można tymczasem szukać również wśród firm telekomunikacyjnych. Mimo spadających cen i dużej konkurencji widać ewidentnie ożywienie w tej branży.

Spodziewane spowolnienie wzrostu naszej gospodarki powinno najszybciej odbić się na wynikach mniejszych firm. I rzeczywiście, w niektórych branżach jest to bardzo widoczne. Chociażby w przypadku małych firm informatycznych. Często jednak bezpośrednimi przyczynami kwartalnych porażek były szybko rosnące wynagrodzenia pracowników czy bijący rekordy mocy złoty. To on w głównej mierze psuje rezultaty krajowych eksporterów. Czasem w dół ciągnęły wyniki także rosnące koszty obsługi zadłużenia.

Na podstawie wszystkich raportów kwartalnych spółek, które nie są blue chipami, a już upubliczniły swoje cenzurki, wybraliśmy sześć największych wygranych i tyle samo przegranych. Prezentujemy firmy, które umiały wykorzystać nadarzające się okazje, oraz te, których drugi kwartał przerósł. Czy liderzy utrzymają się na szczycie? A może outsiderzy się poprawią? Nie odpowiadamy wprost, ale czynniki, od których to zależy, również zamieszczamy w naszym zestawieniu.

Okiem EKSPERTA

Marcin Palenik

analityk Millennium DM

Szczyt koniunktury mamy za sobą

W wynikach widać spowolnienie, szczególnie jeśli obecne rezultaty porównuje się z tymi sprzed roku. Rok 2007 był szczytem koniunktury. W minionym kwartale przychody większości firm jeszcze rosły, ale koszty (np. surowców czy płac) zwiększały się jeszcze szybciej. Dlatego też należy spodziewać się małej dynamiki zysków lub wręcz jej ujemnej wartości. Bardzo widoczny był negatywny wpływ silnego złotego na eksporterów i spółki, które na krajowym rynku konkurują z firmami zagranicznymi. Dotyczy to np. Kęt, Grajewa i Mondi.

W porównaniach rok do roku bardzo dobrze wypadną z pewnością spółki nawozowe — Police i Puławy. Spodziewamy się również dużej dynamiki po dystrybutorach farmaceutyków, ponieważ ich rynek w drugim kwartale mocno rósł.

Budopol jest spokojny o przyszłość

CO DALEJ

Według zarządu wrocławskiego Budopolu wartość posiadanego portfela zleceń na 2008 r. w perspektywie co najmniej kolejnych dwóch kwartałów pozwoli utrzymać dotychczasowe tempo przyrostu sprzedaży oraz wyników finansowych.

Oponeo ma w planach ekspansję zagraniczną

CO DALEJ*

Na wyniki wpłyną: uruchomione w IV kwartale 2007 r. zaawansowane centrum logistyczne (obniżenie kosztów logistyki poprzez optymalizację łańcucha zaopatrzenia), przesunięte na III kwartał br. otwarcie nowej siedziby firmy i plany wyjścia z ofertą sprzedażową za granicę.

Grupa Kościuszko III i IV kwartał będą lepsze

CO DALEJ*

Spółka działa w branży sezonowej. Wyższe przychody i zyski ma w III i IV kwartale roku. Firma prowadzi inwestycje, co do których zawarte zostaną umowy operatorskie w III i IV kwartale, a cały przychód i zysk z nich wynikający przypisany zostanie właśnie w tym okresie.

Wielton EURO 2012 mu pomoże

CO DALEJ*

Wyniki zależą od wzrostu gospodarczego w kraju, inwestycji w budownictwie zarówno drogowym, jak i mieszkaniowym, inwestycji związanych z organizacją przez Polskę i Ukrainę mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. oraz wykorzystania strukturalnych funduszy unijnych.

MediaTel zbiera owoce z konsolidacji branży

CO DALEJ*

Firma stawia na segment klientów korporacyjnych oraz efekty synergii w wyniku nabycia eTel Polska. Połączenie z Elterix Holding przyczyni się zaś do zdobycia nowych kompetencji w celu wejścia na rynek klientów indywidualnych oraz spowoduje osiągnięcie efektu synergii.

Żurawie wybierają się na kolejne zakupy

CO DALEJ*Firma

kontynuuje politykę stopniowej ekspansji rynkowej dzięki zakupom żurawi wieżowych w wysokich klasach udźwigu. Zamierza ona utrzymać dobre kontakty handlowe z dotychczasowymi kontrahentami, zwłaszcza z grupy największych przedsiębiorstw budowlanych.

Grajewo może się poprawi od trzeciego kwartału

CO DALEJ*

Ocena przyszłej sytuacji sektora meblarskiego w Polsce pokazuje możliwości polepszenia koniunktury, począwszy od trzeciego

kwartału 2008, czego skutkiem powinien być wzrost sprzedaży i poziomu marż.

TIM chyba nie zrealizuje prognoz

CO DALEJ*

Biorąc pod uwagę wyniki finansowe z dwóch kwartałów bieżącego roku oraz sytuację występującą w sektorze budownictwa (spowolnienie gospodarki), należy stwierdzić, że opublikowana prognoza wyników finansowych TIM na rok 2008 będzie bardzo trudna do zrealizowania.

Kable obawiają się konkurentów z zagranicy

CO DALEJ*

Spółce nie sprzyja utrzymująca się wysoka cena miedzi. Negatywne skutki łagodzi mocny złoty. Z drugiej strony zmniejsza on wpływy eksportowe emitenta i zwiększa konkurencję na krajowym rynku ze względu na rozwijających działalność importerów kabli i przewodów.

Wola Info zbiera żniwo zwykle w IV kwartale

CO DALEJ*

Firma obawia się m.in. ryzyka związanego z realizowanymi kontraktami. Chodzi o błędy pracowników, które mogą skutkować stratami klientów i późniejszymi odszkodowaniami. Drugie ryzyko to sezonowość przychodów. Największa sprzedaż przypada na IV kwartał roku.

PC Guard podnosi pensje, co zwiększa koszty

CO DALEJ*

Zawarcie kolejnych umów na sprzedaż licencji i współpraca z dotychczasowymi kontrahentami wpłynie na zwiększenie wyników. Poprawią je też nowy portal korporacyjny oraz oprogramowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Negatywnie wpłyną podwyżki dla pracowników.

ZNTK Łapy zależą od kontraktów z PKP Cargo

CO DALEJ*

Na wyniki spółki w kolejnym kwartale wpłynie sprzedaż wykonanych już napraw okresowych wagonów węglarek i dalsza realizacja kontraktu na naprawy węglarek, a także zawarcie kolejnych umów na usługi wykonywane dla PKP Cargo.

TUP błysnął

Spółka, którą kieruje Robert Jacek Moritz, zwiększyła zysk netto aż stukrotnie. Znaczna jego część pochodzi

z rozliczenia sprzedaży projektu deweloperskiego, ale warto zaznaczyć, że przychody z wynajmu powierzchni komercyjnych podwoiły się. TUP korzysta również na umacniającym się złotym, ponieważ zaciągnęła kredyty w euro.

CO DALEJ*

Na wyniki III kw. wpłyną koniunktura w budownictwie, sytuacja na rynku nieruchomości, realizacja kolejnych etapów prac poszczególnych projektów inwestycyjnych, optymalne wykorzystanie nieruchomości oraz sytuacja na rynku pracy, kurs EUR/PLN i wzrost stóp procentowych.

*informacja z raportu kwartalnego spółki

Maciej Zbiejcik

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik, Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Coraz trudniej o wyższe zyski