Czytasz dzięki

Coraz więcej niewypłacalnych firm

opublikowano: 09-04-2020, 13:56

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku liczba bankructw i restrukturyzacji wzrosła o 4 proc. To ostatnie takie dobre dane.

W pierwszym kwartale tego roku sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 232 polskich firm – podaje Coface, ubezpieczyciel należności. To o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

- Jednocześnie te dane nie obrazują jeszcze wpływu pandemii koronawirusa, która w Polsce zaczęła się w marcu. Oczywiście w pierwszych miesiącach tego roku firmy już musiały się mierzyć ze słabnącym popytem oraz postępującym spowolnieniem gospodarczym zarówno w Polsce, jak również na głównych rynkach eksportowych, a trudności przełożyły się na potwierdzony w liczbach wzrost postępowań o prawie 4 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku – mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce.

Ubezpieczyciel oczekuje jednak, że w kolejnych miesiącach liczba upadłości i restrukturyzacji będzie rosła. Przedsiębiorstwa będą starały utrzymać się na rynku i wyraźne przyspieszenie liczby postępowań będzie mieć miejsce dopiero w drugiej połowie tego roku, zwłaszcza jeżeli zostaną utrzymane ograniczenia w działalności przedsiębiorstw przez kolejne tygodnie.

 Coface prognozuje, że w 2020 r. polska gospodarka skurczy się o 3,5 proc., a wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw będzie na poziomie podobnym jak w 2009 roku, czyli  rzędu 68 proc. Wiele jednak zależy od tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzanych lub znoszonych działań ograniczających działalność przedsiębiorstw.

- Ponadto, nie wszystkie firmy znajdujące się w trudnej sytuacji płynnościowej będą kończyć działalność przeprowadzając oficjalną procedurę upadłości – zwraca uwagę Grzegorz Sielewicz.

 

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane