Coraz większe tarcia w RPP?

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 01-10-2021, 12:04

Nowy miesiąc zaczynamy z mieszanymi nastrojami po tym, jak wrzesień zakończył się silną wyprzedażą na Wall Street. Nie pomogły nawet informacje, że politycy z obu izb Kongresu "na pewien czas" doszli do porozumienia i uchwalili ustawę pozwalającą funkcjonować administracji państwowej do 3 grudnia (shutdownu nie będzie).

Nadal trwają natomiast przepychanki co do ustaw wydatkowych z planu infrastrukturalnego prezydenta Bidena. Wczorajsza wyprzedaż na Wall Street mogła mieć też związek z końcem miesiąca i kwartału, gdyż nie pojawiły się nowe informacje mogące mieć istotny wpływ na rynki, chociaż oczywiście na temat kryzysu energetycznego, czy też rosnących kosztów obsługi zadłużenia za sprawą ruchu na rentownościach, można debatować długo i wyciągać wiele wniosków.

Dzisiaj w grupie G-10 najlepiej zachowują się jen, korona norweska i euro, chociaż zmiany są czysto kosmetyczne i w niewielkim stopniu odreagowują ich wczorajsze osłabienie. Najsłabsze to dolar kanadyjski i australijski, oraz korona szwedzka. Brak tu wspólnego mianownika - to bardziej nieuporządkowana zmienność.

Dzisiaj w kalendarzu uwagę zwrócą szacunki nt. inflacji w strefie euro za wrzesień (godz. 11:00), dane z USA nt. indeksu wydatkowego PCE (godz. 14:30), oraz ISM dla przemysłu i nastrojów konsumenckich (godz. 16:00). Za nami już ostateczne odczyty PMI dla przemysłu w strefie euro, które wypadły niewiele poniżej pierwszych szacunków (dokładnie 58,6 pkt. we wrześniu).

Okiem analityka - Coraz większe tarcia w RPP?

Ostatnio przyzwyczailiśmy się do tego, że minutki z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wiele nie wnoszą. Tak też mogło być wczoraj, gdyby nie zaskakujący zapis o odrzuceniu wniosku o podwyżkę stóp do poziomu 2,0 proc. (to 190 p.b. więcej niż teraz). Taki ruch nie zostałby zaakceptowany nawet, gdyby RPP była "jastrzębia" - po prostu to już bardziej terapia szokowa, która musiałaby mieć swoje uzasadnienie, jak chociażby obronę złotego przed jego dalszym dramatycznym osłabieniem.

Cel autora (lub autorów?) takiego wniosku był zatem jeden - pokazać, że w łonie Rady są ci, którzy zupełnie nie zgadzają się z wizją polityki prezesa Glapińskiego i chcą poważnej dyskusji nad tym, jakie należy podjąć kroki w celu przywrócenia wiarygodności banku centralnego.

Dzisiejsze szacunki GUS na poziomie 5,8 proc. r/r za wrzesień pokazują, że pewne sprawy zaczynają się wymykać spod kontroli. Coraz mniej jest prawdopodobne, że inflacja CPI powróci w rejon celu w przyszłym roku bez konieczności podjęcia interwencji w polityce monetarnej. To najpewniej pokaże listopadowa projekcja inflacyjna. Czy RPP będzie chciała na nią poczekać, czy może już 6 października poprze składany od trzech miesięcy wniosek o podwyżkę stóp o 15 p.b.? Taki symboliczny ruch nie zaszkodziłby gospodarce, a pozwoliłby ustabilizować sytuację - także na złotym, który ostatnio jest mocno rozchwiany, co również podkręca inflację.

NZDUSD - Nie zapominajmy o RBNZ

Już w najbliższą środę 6 października RBNZ, czyli bank centralny Nowej Zelandii będzie decydował o poziomie stóp procentowych. Według rynków pytanie nie brzmi czy, ale o ile mogą zostać one podwyższone - 25 p.b. czy 50 p.b. i czy komunikat będzie sugerował, że na tym się nie skończy. Jak pamiętamy ruch ten był spodziewany 18 sierpnia, ale uderzenie czwartej fali pandemii pokrzyżowało te plany, a sami decydenci otwarcie mówili, że plany zacieśnienia polityki nie zostały porzucone tylko opóźnione.

Technicznie: przecena kiwi w ostatnich dniach była głębsza niż można było wcześniej oczekiwać. W efekcie złamana została strefa 0,6920-70, która teraz może przeszkadzać w odbiciu. Nie powinna go jednak zablokować, o ile dodatkowo poza RBNZ zobaczymy wyciszenie emocji na globalnych rynkach, co uruchomi podbicie risk-on.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane