Coraz wyższe prognozy cen ropy na przyszły rok

(Tadeusz Stasiuk)
03-10-2006, 10:11

Analitycy oczekuja, że eksploatacja nowych złóż surowca nie sprosta rosnącemu popytowi. Podwyższją prognozy cen ropy.

Analitycy podwyższają swoje prognozy cen ropy na 2007 r., spodziewając się, że eksploatacja nowych złóż surowca nie sprosta rosnącemu popytowi.

W przyszłym roku ropa w USA ma kosztować średnio 64 USD za baryłkę. To o 2 USD więcej niż oceniali analitycy pod koniec II kwartału tego roku.

Eksperci rynku paliw spodziewają się w 2007 r. nadal napiętej sytuacji na giełdach. Analitycy z Barclays Capital w Londynie nie wykluczają, że w przyszłym roku średnia cena ropy może wynieść nawet 76,70 USD/b.

"Ostatnie spadki cen ropy na świecie są wywołane krótkookresowymi czynnikami" - uważa Kevin Norrish, dyrektor ds. badań rynków surowcowych w Barclays Capital.

"Spodziewamy się silnego popytu na paliwa, a równocześnie nie będzie dostatecznego wzrostu mocy produkcyjnych" - dodaje.

Ropa zdrożała w tym roku na rynku amerykańskim w połowie lipca do rekordowych 78,40 USD za baryłkę. Pod koniec 2001 r. kosztowała mniej niż 20 USD.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Coraz wyższe prognozy cen ropy na przyszły rok