CP Energia wśród styczniowych liderów

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 13-01-2010, 00:00

Na parkiecie zapanowała moda na spółki, których kursy w 2009 r. nie nadążały za indeksami

2010 rok dobrze zaczął się dla inwestorów giełdowych. Szczególnym wzięciem cieszą się akcje firm, których notowania wyraźnie nie nadążały za indeksami w 2009 roku. Wśród tegorocznych liderów wzrostu są więc: BBI Zeneris, Wasko czy ABM Solid. Każda z wymienionych spó- łek potaniała w zeszłym roku od kilkadziesiąt procent.

W styczniu dobrze radzi sobie również CP Energia. Nieco zapomniana przez inwestorów spółka, która zajmuje się dystrybucją gazu ziemnego i zarządzaniem sieciami gazowymi, ma za sobą ponad 35-procentowy spadek kursu w 2009 roku i ponad 12- -procentowe odbicie w tym roku. W piątek CP Energia była nawet jednym z liderów sesji pod względem wzrostów. Do tego zanotowała całkiem pokaźne obroty.

Na razie wygląda na to, że punktem zwrotnym w notowaniach CP Energii był spadek kursu do poniżej dwóch złotych pod koniec grudnia. Zarząd spółki zwraca uwagę, że pod koniec roku widoczna była wyprzedaż dużych pakietów akcji przez jednego ze znaczących akcjonariuszy CP Energii. Jednocześnie jest zdania, że po zniknięciu tej podaży kurs powróci do wyższych poziomów.

Kurs CP Energii krąży wokół 2,4 zł. Wartość rynkowa to niecałe 60 mln zł i jest około 5 mln zł niższa niż wartość księgowa. W połowie ubiegłego roku na rynku pojawiła się rekomendacja "kupuj", wydana przez BM BGŻ. Wówczas analitycy szacowali wartość akcji na 4 zł.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku CP Energia miała stratę netto w wysokości 1,3 mln zł. Według jej zarządu w wynikach z czwartego kwartału powinien być w nich widoczny stabilny wzrost firmy, a marża brutto ze sprzedaży powinna utrzymać się na poziomie około 20 proc. Znaczącej poprawy wyników i tego, że wszystkie projekty zaczną przynosić zyski, władze gazowej spółki oczekują już w tym roku. Dodatkowym bonusem dla spółki mogą być ewentualne dotacje z funduszy Unii Europejskiej. Spółka ubiega się o pieniądze w programie "Infrastruktura i środowisko" na inwestycje na terenie Mazowsza, Mazur, Podlasia i Opolszczyzny.

2010 rok powinien być

znacznie lepszy od 2009

Miniony rok był dla nas udany. Udało się nam podpisać nowe umowy sprzedaży gazu oraz uruchomić nowe stacje LNG. Należy też podkreślić, że mamy podpisane długoterminowe umowy zapewniające odbiór gazu. Niestety, musieliśmy sprzedać Krioton. Dzięki tej transakcji uwolniliśmy się od wszelkich obciążeń i ryzyka związanego z tą inwestycją. To z kolei spowodowało spadek naszego zadłużenia. Teraz nasze wskaźniki zadłużenia są na poziomie książkowym. To dla nas ważne, bo otwiera nam drogę do nowych kredytów. Już prowadzimy negocjację z bankami w sprawie refinansowania inwestycji, które wcześniej finansowane były ze środków własnych. Nadal zamierzamy inwestować. Koncentrujemy się na budowie tradycyjnych gazociągów i rozbudowie już istniejących.

Trzeba pamiętać, że jesteśmy młodą firmą, która potrzebuje trochę czasu, by wyniki eksplodowały. 2010 rok powinien być znacznie lepszy od 2009 i pokazać, że jesteśmy w stanie wypracować wysoki cash flow. Przede wszystkim chcielibyśmy, aby wszystkie projekty zaczęły na siebie zarabiać. Ten rok może być także istotny z powodu łączenia spółek dystrybucyjnych. To powinno zapewnić nam oszczędności kosztowe oraz poprawę marż. Duże nadzieje pokładamy także w spółce zależnej ZAO Kriogaz, działającej na terenie Federacji Rosyjskiej, która już dziś dysponuje własną fabryką LNG w miejscowości Kingisepp. Przed naszymi klientami otwiera się nowa możliwość uzyskiwania gazu LNG także z obwodu kaliningradzkiego, gdzie Kriogaz buduje nową fabrykę LNG.

Jeśli chodzi o wyniki z IV kwartału, to powinien być w nich widoczny stabilny wzrost firmy. Nasze marże brutto ze sprzedaży utrzymujemy na wysokim poziomie około 20 proc.

Marcin Buczkowski

prezes CP Energia

Maciej

Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane