Credit Suisse stracił 4,7 mld USD przez Archegos

opublikowano: 06-04-2021, 06:07
aktualizacja: 06-04-2021, 07:48

Szwajcarski bank poinformował o odpisaniu 4,4 mld CHF (4,7 mld USD) z powodu ekspozycji na Archegos Capital Management. Tak jak sygnalizowano, pracę straciły dwie osoby z władz Credit Suisse.

Odpis jest wyższy od oczekiwanego. Pod koniec marca spekulowano, że strata banku spowodowana upadkiem funduszu może wynieść “nawet” 4 mld USD. Analitycy JP Morgan szacowali ją na 3-4 mld USD.

Szwajcarski bank dużo wolniej niż inne pozbywał się akcji, które były zabezpieczeniem transakcji z Archegos. Jeszcze w poniedziałek oferował 34 mln akcji ViacomCBS, 14 mln amerykańskich kwitów depozytowych Vipshop Holdings i 11 mln akcji Farfetch. Dopiero po ich sprzedaży mógł podać dokładną wysokość straty wynikającej z ekspozycji na amerykański fundusz, który w ostatnich tygodniach nie był w stanie uzupełnić środków na rachunkach inwestycyjnych.

Analitycy oczekiwali, że Credit Suisse straci kilka miliardów dolarów w związku z upadkiem Archegos. Zgodnie z pogłoskami, szwajcarski bank pożegna się w związku z tym z zarządzającym jego ryzykiem Larą Warner, a także szefem inwestycji Brianem Chinem.

Archegos nie jest jedyną wpadką Credit Suisse w ostatnim czasie. Kilka tygodni wcześniej upadł inny duży klient banku, brytyjski Greensill. Przez ostatni miesiąc wartość rynkowa Credit Suisse spadła o 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane