Czaputowicz: dążenia Iranu do budowy potencjału nuklearnego - zagrożeniem

  • PAP
opublikowano: 11-11-2019, 17:52

Dążenie Iranu do budowy potencjału nuklearnego to zagrożenie - oświadczył w poniedziałek w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak mówił, Polska chce, by UE i Stany Zjednoczone wypracowały wspólne podejście do tego państwa.

"Chcemy porozumienia zawartego między stronami konfliktu, który się toczy. Przede wszystkim zagrożeniem jest Iran, (...) jego dążenie do budowy potencjału nuklearnego" - powiedział dziennikarzom w Brukseli szef resortu spraw zagranicznych.

Wskazał też na inne działania destabilizujące, za które odpowiada Teheran, jak ataki na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, czy na statki w cieśninie Ormuz.

"UE powinna szukać sojuszników, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i razem poszukiwać rozwiązania tego problemu" - zaznaczył minister.

UE i USA różnią się w swojej polityce dotyczącej Iranu. "28" podkreśla, że należy utrzymać porozumienie mające na celu ograniczenie ambicji nuklearnych tego kraju, natomiast Stany Zjednoczone wypowiedziały tę umowę w maju 2018 r. i wprowadziły sankcje wobec Iranu.

Czaputowicz uważa, że trzeba znaleźć całościowe porozumienie w tej sprawie. Przypomniał, że niedawne oświadczenie szefów państw i rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wskazuje, że nie chodzi tylko o kwestie nuklearne, ale w ogóle użycie broni i rolę Iranu w regionie.

"Te ataki na instalacje w Arabii Saudyjskiej wskazują, że to jest dużo szerszy problem, zaangażowania polityki Iranu. Widzimy tam różne polityki innych aktorów, takich jak Rosja. Mamy pewne wątpliwości co do szczerości działań Rosji (...), czy chodzi o zapewnienie trwałego pokoju, czy wyeliminowanie innych aktorów" - zaznaczył Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas mówił wcześniej w Brukseli, że jego kraj opowiada się za utrzymaniem umowy nuklearnej, ale Iran musi wrócić do jej przestrzegania. "W przeciwnym razie jesteśmy gotowi korzystać ze wszystkich mechanizmów zawartych w porozumieniu" - ostrzegł.

Chodzi możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy zgodnie z art. 36 umowy. Jeśli proces ten nie zakończyłby się pozytywnie, UE mogłaby przywrócić sankcje wobec Iranu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy