Czarna lista barier nie chce się skurczyć

opublikowano: 09-05-2013, 00:00

Nie ma przełomu w procedurach tworzenia prawa. Wciąż nie sprzyjają przedsiębiorcom. W tym roku nie będzie lepiej — prognozuje PKPP Lewiatan.

„Czarna lista barier dla rozwoju przedsiębiorczości 2013” to gruba księga — liczy 144 strony, a wymienia 417 przeszkód w rozwoju biznesu, których głównym źródłem jest prawo. Na dziesiątej już liście przygotowywanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest o 49 barier więcej niż przed rokiem. Mimo wprowadzenia kolejnego pakietu deregulacyjnego Ministerstwa Gospodarki, dzięki któremu np. zniesiono ograniczenia w stosowaniu metody kasowej przez małych podatników.

Prawo w Polsce wciąż nie sprzyja przedsiębiorcom, mnożąc bariery (FOT. gesinek/RGB Stock)
Prawo w Polsce wciąż nie sprzyja przedsiębiorcom, mnożąc bariery (FOT. gesinek/RGB Stock)
None
None

Od podatków po dotacje

Lista Lewiatana wskazuje słabe punkty prawa nie tylko w ustawach regulujących wspólne dla wszystkich przedsiębiorców zasady prowadzenia działalności (tzw. bariery ogólnogospodarcze). Jak co roku prym wiodą zbyt wysokie podatki i składki na ubezpieczenia społeczne, niejasne przepisy prowadzące do konfliktów między przedsiębiorcami i organami skarbowymi oraz jedne z najwyższych w Europie koszty obsługi obowiązków podatkowych. Przemysław Pruszyński, ekspert PKPP Lewiatan, podkreśla, że choć w 2012 r. zniesiono część barier podatkowych, na najnowszej liście jest ich jednak więcej. Głównie dotyczą podatku od towarów i usług (VAT). Problemy są też gdzie indziej.

— Nie ma chęci uporządkowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Była tyle razy nowelizowana,że trudno się po niej poruszać. Należy ją rozdzielić na dwa akty. Jeden powinien dotyczyć przedsiębiorców, drugi dochodów osobistych — uważa Przemysław Pruszyński.

Lewiatan postuluje też stworzenie jednej administracji podatkowej. Dzisiejszy podział na urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej to szkodliwy dualizm. Znaczące miejsce wśród barier dla przedsiębiorczości zajmuje też nadal zbyt sztywne prawo pracy.

— Tylko elastycznością jesteśmy w stanie konkurować. Związkowcy są temu przeciwni, a jednocześnie domagają się stałych umów. Nie możemy spełnić obu warunków, gdy są wahania w sektorze zamówień i nie ma stabilności w produkcji — wyjaśnia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan. Rozwój hamują też bariery w wykorzystywaniu funduszy strukturalnych, rozbudowane obowiązki sprawozdawcze w zakresie ochrony środowiska, złe przepisy branżowe.

Złe tworzenie prawa

— To skutki złego stanowienia prawa i niskiej świadomości ich konsekwencji — wskazuje przyczyny tak długiej listy barier Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan. Według niej przepisy są tworzone bez odpowiednich konsultacji. Nikt nie ocenia też przepisów po roku od ich wprowadzenia. — Nie mamy z kim prowadzić dialogu. Za każdą zmianą na scenie politycznej następuje „wymiatanie” urzędników do woźnego — ocenia prezydent PKPP Lewiatan. Nie spodziewa się przy tym poprawy w 2013 r.

Bariery ogólnogospodarcze

Na tej liście PKPP Lewiatan umieścił siedem grup przepisów. Dotyczą:

swobody działalności gospodarczej (6 regulacji-barier) — np. braku możliwości zaskarżenia postanowienia o kontynuacji czynności kontrolnych do sądu administracyjnego udostępniania informacji gospodarczych (29 barier) — np. niemożności przekazywania przez wierzycieli tzw. informacji pozytywnych o zobowiązaniach ochrony danych osobowych (5 barier) — np. obowiązku zgłaszania zbiorów takich danych przez niemal każdego administratora bez względu na rozmiar prowadzonej działalności prawa zamówień publicznych (18 barier) — np. zatrzymywania wadium przez zamawiających w przypadku nieterminowego udzielenia wyjaśnień albo wyjaśnień niesatysfakcjonujących partnerstwa publiczno-prywatnego (5 barier) — np. braku możliwości dostosowania wieloletnich umów o PPP do zmieniających się realiów wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi (16 barier) — np. ustalania limitów punktów sprzedaży napojów alkoholowych przez gminy procesów dochodzenia należności (15 barier) — np. braku rejestru bezskutecznych egzekucji i rejestru dłużników egzekwowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane