Czarne chmury przeszły obok

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 07-09-2010, 00:00

Dane obrazujące kondycję amerykańskiego rynku pracy są zawsze ważne dla inwestorów. W ostatnim czasie jednak mają niemal wyłączność na dyktowanie koniunktury nie tylko na rynku akcji, ale także obligacji, na parach USD/JPY, EUR/CHF i szeregu innych. W piątkowe popołudnie na rynku można było odnieść wrażenie, że wszelkie bolączki amerykańskiej gospodarki są już przeszłością. Strach przed deflacją ustąpił, ale do boomu gospodarczego jeszcze daleko.

Atmosfera zaczęła gęstnieć już po lipcowych wypowiedziach Jamesa Bullarda o możliwym scenariuszu deflacji w Stanah Zjednoczonych. Co prawda, przypadła ona na okres publikacji dobrych wyników amerykańskich spółek, jednak po zakończeniu sezonu, kolejne słabe dane siały strach wśród inwestorów i ciągnęły w górę ceny obligacji. Jasne stało się, że rynek pracy, rzeczywiście kluczowy dla ożywienia w USA, zadecyduje o koniunkturze na większości rynków przynajmniej w perspektywie kilku miesięcy.

Piątkowe dane były lepsze od oczekiwań, ale warto sobie zadać pytanie, co z nich wynika. W naszym przekonaniu dane potwierdziły, że obawy przed scenariuszem deflacyjnym były przesadzone. W konsekwencji należy uznać, że rentowność długoterminowych obligacji w USA, Niemczech czy Wielkiej Brytanii zeszła zbyt nisko. To jest też argument za zmianą trendu na parze walutowej USD/JPY, choć nie jest powiedziane, że odwrót musi nastąpić już teraz. Dla rynków akcji samo ustąpienie fali strachu jest krótkoterminowym impulsem popytowym.

Należy jednak podkreślić, że dane absolutnie nie są zwiastunem przyspieszenia ożywienia w Stanach Zjednoczonych. Przy takim tempie kreacji miejsc pracy można spodziewać się co najwyżej stabilizacji wysokiej stopy bezrobocia, a w momencie gdy rynek nieruchomości znajduje się w zapaści, wzrost oczekiwanych dochodów z pracy odgrywa jeszcze bardziej istotną rolę. Należy skłonić się raczej do koncepcji soft-patch (przejściowo anemicznego ożywienia), które może niestety być z nami przez dłuższy czas. To dla rynków akcji oznaczałoby szeroką konsolidację.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane