Czartoryscy rozbudują muzeum za 40 mln zł

Anna Pronińska
opublikowano: 15-12-2009, 00:00

Po gruntownej przebudowie ma powstać jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przetarg jeszcze tej zimy.

Po gruntownej przebudowie ma powstać jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przetarg jeszcze tej zimy.

Fundacja Książąt Czartoryskich (FKC), która sprawuje pieczę nad zbiorami zgromadzonymi w krakowskim muzeum Czartoryskich, planuje jego gruntowną rozbudowę. Inwestycja pochłonie około 40 mln zł, z tego 25 mln zł przypadnie na część budowlaną.

— Przetarg na roboty budowlane planujemy ogłosić w lutym 2010 r. Modernizowany będzie liczący 200 lat budynek, więc wszystkie prace będą się odbywać pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym. Trudno przewidzieć, ile potrwa rozbudowa, bo może się okazać, że w trakcie prac będziemy trafiać na nieoczekiwane znaleziska — mówi Piotr Lewicki, architekt z Biura Projektów Lewicki Łatak, które przygotowało koncepcję przebudowy.

Optymistyczny scenariusz zakłada, że prace potrwają 1,5-2 lata. Muzeum mogłoby zostać otwarte jesienią 2011 r. Powierzchnia obiektu wzrośnie do 1,14 tys. mkw. z 930 mkw. Przybędzie też siedem sal ekspozycyjnych (obecnie 16). FKS liczy, że wzrośnie liczba odwiedzających muzeum 130 tys. do 250 tys. osób rocznie.

Problemem pozostaje finansowanie inwestycji. Władze fundacji wciąż zbierają pieniądze.

— Projekt zrodził się trzy lata temu. Wydaliśmy już 3,5 mln zł z własnych zasobów. Otrzymaliśmy 4,5 mln EUR dofinansowania z funduszów norweskich na na część ekspozycyjną. Złożyliśmy również wniosek do resortu kultury o dofinansowanie 8 mln zł. Miasto Kraków ma dołożyć pieniądze na remont fasad. Liczymy bardzo na prywatnych sponsorów — mówi Adam Zamoyski, prezes FKC.

Na czas remontu Muzeum Czartoryskich będzie zamknięte, a wiele eksponatów, w tym słynna Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci, będzie w tym czasie wystawionych w innych muzeach, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Puławach i Legnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane