Czas decyzji: OFE czy ZUS

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 01-04-2016, 12:00

W piątek 1 kwietnia otworzyło się tzw. okno transferowe

Każdy Polak opłacający składki emerytalne będzie mógł zdecydować, czy chce, by trafiały one wyłącznie do ZUS, czy także do OFE. Dotyczy to zarówno tych, którzy dokonali wyboru przed dwoma laty, ale z jakichś powodów chcą zmienić zdanie, jak również ludzi młodych, dopiero wkraczających na rynek pracy. Na decyzje mamy czas do 31 lipca. Jeśli chcemy oszczędzać w OFE, musimy wypełnić deklarację, którą można pobrać ze stron internetowych ZUS, KNF, resortu finansów i resortu pracy lub w oddziale ZUS.

Wyświetl galerię [1/2]

Marek Wiśniewski

Wypełnioną deklarację należy złożyć do ZUS osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub w formie elektronicznej poprzez konto w systemie ePUAP. Podjęta w tym roku decyzja emerytalna nie jest ostateczna, bo okno transferowe będzie otwierane co cztery lata. Kolejny raz — w 2020 r.

Wówczas każdy ubezpieczony będzie mógł ponownie zmienić zdanie i wrócić do OFE lub wycofać się z niego. Fundusze emerytalne za pieniądze, które do nich trafiają, kupują instrumenty finansowe, a więc częściowo wysokość emerytury jest uzależniona od sytuacji na rynku finansowym.

Oprócz akcji polskich spółek OFE mogą inwestować w obligacje korporacyjne i samorządowe, a także lokować aktywa na zagranicznych giełdach. ZUS wydaje składki na bieżące świadczenia, jednocześnie zapisuje wysokość kapitału na wirtualnym koncie oraz dolicza waloryzację. Wysokość podwyżek zależy od inflacji i realnego wzrostu płac.

Oszczędności zgromadzone w OFE pozostaną tam do czasu tzw. suwaka bezpieczeństwa. Polega on na tym, że na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze z funduszu będą transferowane do ZUS po 1/10 kapitału rocznie, a nowe składki przestaną wpływać do OFE i zaczną zasilać subkonto w ZUS. Gdy zdecydujemy się oszczędzać w OFE, zdywersyfikujemy źródła naszej emerytury.

19,52 proc. Tyle wynosi składka emerytalna.

2,92

proc. Taka część wynagrodzenia może trafiać co miesiąc do OFE, jeśli zdecydujemy się na oszczędzanie w funduszu. Pozostała część składki i tak zasili ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu