Czas na inwestorów instytucjonalnych

opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Od kilku lat rośnie w Polsce komercyjny rynek wynajmu mieszkań i pojawiają się inwestorzy instytucjonalni.

Mała opłacalność trzymania pieniędzy w bankach sprawiła, że wiele osób lokuje oszczędności w mieszkania. Według Marcina Krasonia, analityka rynku nieruchomości Home Broker, przeciętne stopy zwrotu z inwestycji w lokal na wynajem (w dużych miastach jest to 5-6 proc. netto) kilkakrotnie przekraczają oprocentowanie lokat. Inwestor instytucjonalny, który kupuje pakiet mieszkań, ma atrakcyjniejszą cenę, a to przekłada się na jeszcze wyższą stopę zwrotu.

Jak zauważa Artur Kaźmierczak, partner współzarządzający Mzuri Investments, choć inwestorzy zagraniczni narażeni są na straty wynikające z wahania kursów walut (w Polsce muszą rozliczać się w złotych, a u siebie w euro) to ryzyko kompensuje im wyższy zwrot z inwestycji, który w Niemczech wynosi np. tylko około 3 proc. Lepsze są też w Polsce perspektywy wzrostu tego segmentu rynku. Mają źródło w ogromnym niedoborze mieszkań, szacowanym na co najmniej 1,5 mln, i zmieniających się zwyczajach Polaków, którzy coraz częściej zamiast własnego lokum na stałe, wolą coś wynająć na tymczasem.

— Jak wynika z danych Eurostatu, od 2009 do 2015 r. udział Polaków mieszkających w wynajmowanych lokalach wzrósł z 2,2 do 4,5 proc., co oznacza przyrost po niemal 20 proc. rocznie. To bardzo duża dynamika, a potencjał jest jeszcze większy, bo w Unii Europejskiej ten udział wynosi średnio 18,5 proc. — mówi Artur Kaźmierczak. Pierwszym inwestorem instytucjonalnym na polskim rynku był państwowy — ale działający na zasadach komercyjnych — Fundusz Mieszkanie na Wynajem, założony przez BGK Nieruchomości.

Obecnie w zasobach Funduszu jest 1650 mieszkań w Warszawie, Piasecznie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku. Po nim powoli zaczęły pojawiać się (na razie w Warszawie) instytucje zagraniczne. Głośno było o zakupie przez Catella Real Estate pakietu mieszkań w apartamentowcu Złota 44, a Bouwfonds IM za 100 mln zł kupił cały obiekt Apartamenty Pereca (to 193 mieszkania na bliskiej Woli).

— Na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na wysoki standard zarówno jeśli chodzi o mieszkanie, jak i współpracę czy bezpieczeństwo transakcji. Inwestorzy instytucjonalni są tego gwarantami. Spodziewam się, że w najbliższych latach usłyszymy o kolejnych dużych transakcjach — mówi Marcin Krasoń.

Niezależnie od inwestorów zagranicznych pojawiają się też inicjatywy w kraju. Na przykład Griffin i Echo tworzą platformę inwestycyjną Resi 4 Rent, która zamierza zgromadzić kilka tysięcy mieszkań. Wiadomo również, że kilku deweloperów zamierza wybudować i zostawić sobie takie bloki z mieszkaniami na wynajem (takie zapowiedzi ogłaszał np. Murapol).

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane