Czas na jesienne porządki

ADAM ŁUKOJĆ zarządzający funduszami Skarbca TFI
opublikowano: 07-11-2013, 00:00

Euforia na GPW osiągnęła poziom, który nie może długo trwać

Euforia na GPW osiągnęła poziom, który nie może długo trwać — gdyby sWIG80 mógł rosnąć w takim tempie jak w październiku, to po 12 miesiącach byłby cztery razy wyżej niż obecnie. Trwa hossa, wszystko układa się dobrze, ale… bez korekty się nie obejdzie, zwłaszcza w segmencie małych i średnich spółek.

Co takiego się stało, że za akcje np. TVN, Comarchu czy Budimeksu płacimy dwa razy więcej niż pół roku temu? Te spółki mają dwie zalety: powinny poprawić wyniki i nie należą do WIG20. Dlaczego zwyżki ominęły np. Synthos, GTC czy Asseco Poland? Bo są w WIG20.

Jeśli jedyne wytłumaczenie nie ma nic wspólnego z sytuacją fundamentalną, to rynek prędzej czy później skoryguje tę sytuację. Ostatnie tygodnie tego roku mogą przynieść relatywnie dobre zachowanie kursów dużych spółek i korektę w segmencie „misiów”. Rajd św. Mikołaja odbył się w tym roku w październiku, więc nie ma sensu na niego czekać. I wielu inwestorów nie czeka. Dla tych, którzy mają duże pakiety akcji małych, niepłynnych spółek, trwa prawdopodobnie najlepszy okres na zredukowanie tych pozycji. Relatywnie dobra płynność, powodowana napływami do funduszy i nerwowym poszukiwaniem czegokolwiek nadającego się do kupienia, sprawia, że np. OFE mają wreszcie okazję zrobić trochę porządku w portfelach.

A co zrobić z gotówką, uzyskaną z porządkowania portfela? WIG20 może w najbliższym czasie nadgonić indeksy małych i średnich spółek. Warto się też przyjrzeć spółkom chemicznym — mimo dobrych perspektyw, praktycznie ominęły je ostatnie zwyżki. Gdyby Synthos wchodził w skład mWIG40, a nie WIG20, to kosztowałby dzisiaj prędzej 10 zł niż 5 zł. A jeśli dostajemy torsji na myśl o dużych spółkach, to być może warto zauważyć spółki finansowe niebędące bankami — płacą dywidendy, rosną i nie dotyczą ich obecne problemy banków, takie jak spadająca opłata interchange czy wprowadzenie podatku bankowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADAM ŁUKOJĆ zarządzający funduszami Skarbca TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czas na jesienne porządki