Czas na pierwszy związek

RAF, PAP
09-04-2017, 22:00

Prezydent podpisał ustawę metropolitalną dla Śląska. Tamtejsi samorządowcy niewiele jednak o niej wiedzą.

Śląscy samorządowcy mogą być zadowoleni. Długa droga do uchwalenia prawa, o które bardzo zabiegali, dobiegła końca. Dla reszty kraju to jednak nie najlepsza wiadomość. Śląska ustawa unieważnia ogólnopolskie przepisy o związkach metropolitalnych, do których rząd nie wydał rozporządzeń wykonawczych, argumentując to wadliwymi zapisami. Politycy często jednak podkreślali, że przepisy dla Śląska posłużą jako pilotaż i pomogą w przygotowaniu reguł dla innych regionów. Nie wiadomo jednak, czy przyjmą one kształt ogólnokrajowej ustawy metropolitalnej.

Zobacz więcej

Galeria Katowicka Fot. antekbojar, licencja CC0, Wikipedia Commons

Śląskie samorządy od dawna współpracowały w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, ale nowe przepisy dają im wiele nowych możliwości, a przede wszystkim dodatkowe pieniądze dla związku z PIT.

Głównymi zadaniami związku metropolitalnego będą dotyczyły rozwoju transportu publicznego i infrastruktury drogowej, a także rozwoju społecznego i gospodarczego całego obszaru. Na podstawie porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego związek będzie mógł też realizować lub koordynować ich zadania. Podobna możliwość dotyczy zadań administracji rządowej. Związek będzie miał mógł także tworzyć jednostki organizacyjne i prowadzić działalność gospodarczą dotyczącą zadań użyteczności publicznej. Śląska metropolia powinna powstać w połowie 2017 r., a działanie rozpocząć od stycznia 2018 r.

Związek będzie dostawał pieniądze z podatku PIT mieszkańców. W roku powstania będzie to 0,2 proc., a w kolejnych latach 5 proc. (początkowo około 270 mln zł, a w 2025 r. 388- 397 mln zł). Ponadto do wspólnej kasy będą się dorzucały gminy. Opłata stała wyniesie po 0,1 proc. z gminnych dochodów PIT w roku powstania i 0,5 proc. w kolejnych. Składka będzie miała też część zmienną, którą dopiero określi statut związku. Nie wiadomo, gdzie znajdzie się siedziba związku. Zgłosił się Bytom, którego radni argumentują, że w Katowicach jest już siedziba władz województwa.

To jednak najmniejszy problem. Poważniejszy jest brak wiedzy radnych, z gmin, które utworzą Górnośląski Związek Metropolitalny. Badania przeprowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego pokazują, że co prawda aprobatę dla utworzenia związku zadeklarowało 90 proc. respondentów, ale większość wskazywała, że nie ma kompletnej wiedzy o zarządzaniu obszarem metropolitalnym. Zaledwie około 20 proc. deklaruje i rzeczywiście ma wiedzę na ten temat.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 13 lutego 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAF, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Czas na pierwszy związek