Czas na zmianę wskaźników

opublikowano: 14-11-2018, 22:00

Mimo korzyści ze stosowania niestandardowych KPI, większość reklamodawców odkłada ich wdrożenie.

32 proc. polskich marketerów nie stosuje dopasowanych do swoich potrzeb wskaźników KPI (z ang. Key Performance Indicators, kluczowe wskaźniki efektywności — finansowe i niefinansowe, stosowane w procesach pomiaru stopnia realizacji celów przedsiębiorstw) — wynika z najnowszego badania „Global Outcomes 2018” zrealizowanego przez Xaxis. Dla porównania — na świecie nie stosuje ich jedynie 13 proc. marketingowców. Ale jednocześnie aż 81 proc. rodzimych marketerów uważa, że konieczne jest powiązanie kampanii, które prowadzą, z rzeczywistymi wynikami biznesowymi — takimi jak sprzedaż online i offline.

Przedstawiciele branży reklamowej w Polsce wysoko oceniają możliwość rozliczania kampanii za efekty. Aż 84 proc. badanych wskazało, że wpływ działań reklamowych na realizację celów biznesowych pozytywnie przekłada się na przydział budżetu marketingowego. Natomiast 79 proc. twierdzi, że zrozumienie, w jaki sposób media przyczyniają się do realizacji określonych założeń, daje wymierną przewagę nad konkurencją.

Pozytywna ocena modelu rozliczania kampanii za efekty nie przekłada się jednak na popularność zaawansowanych (szytych na miarę) KPI. I mimo, że aż 96 proc. respondentów w Polsce analizuje sukces działań reklamowych na podstawie mierników wydatków w zestawieniu z rzeczywistymi efektami, to najpopularniejszym wskaźnikiem jest tzw. koszt pełnego obejrzenia, czyli CPCV (30 proc. wskazań).

Marketerzy zapytani o plany na przyszły rok odpowiadali, że zamierzają skoncentrować się na podnoszeniu efektywności działań (68 proc.) i zgodności strategii marketingowej z celami biznesowymi (48 proc.). Aż 69 proc. respondentów wskazało jednak, że zmiany związane z wdrożeniem pomiaru efektywności z zastosowaniem niestandardowych KPI dokonają się dopiero w ciągu dwóch lat. W tym samym okresie czasu 84 proc. polskich marketerów planuje też zwiększyć inwestycje w media, które będą rozliczane według konkretnego efektu.

— Reklamodawcy w Polsce dostrzegają potencjał i zalety rozwiązań rozliczanych za efekt i rozważają zwiększenie inwestycji w tym obszarze w najbliższym czasie. Zmiana KPI jest jednak kluczowa dla podniesienia efektywności wydatków na media. Wykorzystując niestandardowe KPI, marketerzy mogą być pewni, że ich strategie przynoszą pożądane rezultaty — zwiększenie świadomości marki, zmianę jej postrzegania czy wzrost sprzedaży. Przyczynia się to do efektywniejszego wykorzystania budżetów i wyeliminowania niepotrzebnych wydatków — podsumowuje Tomasz Kuisz, dyrektor zarządzający mPlatform w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu