Czas przemianować WIG20

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

S&P500, indeks amerykańskich blue chipów, w coraz większym stopniu zależy od akcji FAANG+, czyli Facebooka, Amazon. com, Apple’a, Netlfiksa i Alphabetu, właściciela Google.

S&P500, indeks amerykańskich blue chipów, w coraz większym stopniuzależy od akcji FAANG+, czyli Facebooka, Amazon. com, Apple’a, Netlfiksa i Alphabetu, właściciela Google. Howard Silverblatt, starszy analityk w tworzącej indeksy firmie S&P500 Dow Jones Indices zwrócił uwagę, że piątka gigantów odpowiada za 64 proc. całkowitego zwrotu z flagowego indeksu, jeśli liczyć od początku roku. W porównywalnym okresie 2017 r. było to 40 proc.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Marek Wiśniewski

„Może to czas, by zmienić nazwę S&P500 na FAANG+?” — zastanawia się agencja Bloomberg.

Jeśli pójść tym tropem, WIG20 już dawno powinien zostać przemianowany na „SP-”. SP od Skarbu Państwa, który kontroluje przeważającą cześć spółek z portfela indeksu, a minus od negatywnego wpływu na wartość blue Orlen, KGHM, PKO BP, Pekao i PZU — odpowiadała za około 80 proc. tego spadku. Zresztą w dziesiątce spółek, które od początku roku są na minusie, aż 9 to spółki z udziałem skarbu państwa. W tym gronie z prywatnych zawieruszył się tylko Bank Zachodni WBK.

Nad kreską są natomiast cztery firmy — i w komplecie są to podmioty prywatne, z nuworyszem wśród blue chipów — CD Projektem — na czele. Dodatnią stopę zwrotu osiągnęły również akcje LPP, Cyfrowego Polsatu i Asseco Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy