Czasami norma, czasami luksus

opublikowano: 05-02-2013, 00:00

Klimatyzacja: Wielu deweloperów zastanawia się nad montowaniem instalacji w budowanych obiektach, jednak nie wszystkim to się opłaca

Sprzęt regulujący temperaturę w pomieszczeniu instalują przede wszystkim spółki budujące nieruchomości komercyjne i apartamentowce. Na drugim końcu są deweloperzy mieszkań popularnych.

Wyższy komfort

Najlepiej się sprzedają urządzenia klimatyzujące typu split w wersji ściennej lub kasetonowej.

— Charakteryzuje je wysoka klasa energetyczna A+, proste w obsłudze sterowniki, duże możliwości współpracy z systemami zarządzania budynkami i przystępna cena — wymienia Michał Zalewski, kierownik sekcji szkoleń Klima-Therm. Choć do niedawna klimatyzację montowano przede wszystkim w obiektach komercyjnych, już na dobre zagościła także w budynkach mieszkalnych o podwyższonym standardzie.

— Oferujemy ją we wszystkich apartamentach naszej wrocławskiej inwestycji Zielona Etiuda. Instalacja do podpięcia urządzeń klimatyzacyjnych jest gotowa także w krakowskich apartamentach Nadwiślańska 11 — zapewnia Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal. Do podłączenia sprzętu regulującego temperaturę przystosowano również część mieszkań w apartamentowcu Oxygen w Warszawie, który buduje J.W. Construction.

— Zastosowanie tego sprzętu będzie także możliwe w lokalach na najwyższej kondygnacji planowanej inwestycji przy ul. Kasprzaka w stolicy — zapowiada Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu handlowego J.W. Construction Holding.

Chętnych brakuje

Klimatyzacja to jednak rzadkość w mieszkaniach z segmentu popularnego.

— Rozwiązanie wiąże się nie tylko z wyższą ceną lokum, ale także z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi w przyszłości, tymczasem sytuacja rynkowa, nacisk na obniżki cen mieszkań oraz popyt na niewielkie lokale z jak największą liczbą pokoi wskazują na to, że klienci, a w konsekwencji także deweloperzy, nie chcą ponosić dodatkowych wydatków — wyjaśnia Waldemar Oleksiak, pełnomocnik zarządu w firmie Emmerson.

Nacisk na obniżki cen i popyt na małe lokale powodują, że klienci, a w konsekwencji także deweloperzy, niechętnie inwestują w urządzenia klimatyzacyjne.

Na trudności natrafią także zainteresowani instalacją klimatyzatora na własną rękę, ponieważ będą potrzebowali zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, które udzielają jej niechętnie, podając jako powód niszczenie elewacji. Zdaniem ekspertów, liczba zainteresowanych sprzętem regulującym temperaturę we własnym M będzie jednak powoli rosła.

— To opłacalne rozwiązanie. Podczas ogrzewania pomieszczenia dobrej jakości klimatyzator zużywa kilka razy mniej energii niż grzejnik elektryczny o podobnejmocy. Poza tym to urządzenie wielofunkcyjne — obniża temperaturę w lecie i podnosi ją zimą. Ponadto może mieć dodatkowe funkcje filtracji, nawilżania lub jonizacji powietrza — tłumaczy Robert Barszcz, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych w Ober-Haus.

Warunek konieczny

W ostatnim czasie niewiele się natomiast zmieniło na rynku urządzeń wentylacyjnych, w które — zgodnie z prawem — muszą być wyposażone wszystkie obiekty mieszkalne i komercyjne. W budynkach najczęściej stosuje się nadal wentylację grawitacyjną, a w zamkniętych garażach podziemnych mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną.

— W inwestycjach apartamentowych wykorzystuje się również wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją, co pozwala poprawić jakość powietrza — sumuje Sebastian Krzyważnia, dyrektor działu inwestycji w firmie Dolcan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Czasami norma, czasami luksus