Czat inwestorski z STS Holding

opublikowano: 24-11-2021, 11:44
aktualizacja: 29-11-2021, 09:21

Zapraszamy do przeczytania zapisy czatu inwestorskiego ze spółką STS Holding, który odbył się 29 listopada..

Mateusz Juroszek, prezes STS Holding
Marek Wiśniewski

W czacie wzięli udział Mateusz Juroszek, prezes STS Holding oraz Dawid Prysak, dyrektor finansowy.

STS Holding to lider polskiego rynku bukmacherskiego. Spółka 24 listopada rozpoczęła pierwszą ofertę publiczną. Zobacz 10 rzeczy, które warto wiedzieć o spółce i IPO>>

Akcje spółek hazardowych spadły, po tym, jak Telegraph doniósł, że ponad 160 brytyjskich deputowanych domaga się ograniczenia zakładów online . Jakiś komentarz?

Polski rynek różni się od tego w Zjednoczonym Królestwie. W Polsce branża bukmacherska nie ma takiej ekspozycji na klientów VIP, stawki obstawiane przez graczy w obu krajach znajdują się na różnych poziomach. W związku z tym też potencjalne ryzyko legislacyjne takich propozycji można określić jako nieporównywalne.

Jaka będzie polityka dywidendy po debiucie?

W perspektywie średniookresowej intencją Spółki jest wypłata 100% zysku netto Spółki za dany rok obrotowy w formie dywidendy. Intencją Spółki jest, w miarę możliwości finansowych Spółki, warunków rynkowych oraz bieżących potrzeb inwestycyjnych uzyskanie statusu spółki dywidendowej.

Czy kasyno internetowe ma szansę być w Polsce dostępne dla prywatnych operatorów?

Uważamy, że legalnie działający operatorzy w Polsce powinni mieć możliwość oferowania takich usług, tak jak ma to miejsce w innych krajach UE. Uważamy, że takie zmiany mogą nastąpić w perspektywie kilku lat. Mamy taki produkt m.in. pod licencją brytyjską i jesteśmy technicznie gotowi na uruchomienie go w Polsce, gdyby prawo uległo zmianie.

Do czego służą w spółce dwa leasingowane odrzutowce?

Zgodnie z prospektem spółka nie leasinguje odrzutowców i ich nie posiada.

Czy spodziewacie się wzmożonej aktywności w czasie tzw. lockdownów? I jak to było za czasów poprzednich lockdownów?

Na początku pandemii w zeszłym roku widzieliśmy spadki ze względu na ograniczenie liczby rozgrywek sportowych, w tym tych z Polski. W późniejszym okresie była ich kumulacja, co miało wpływ na rosnącą liczbę zawieranych zakładów. Warto dodać, że mamy szerokie portfolio produktów, które nie jest zależne od kalendarza sportowego.

Ilu z Waszych klientów jest uzależnionych od hazardu? Robicie takie badania?

Posiadamy oddzielny dział zajmujący się wyłącznie kwestiami Odpowiedzialnej Gry. Mamy wypracowane procedury i narzędzia, w czym pomaga nam obecność w Wielkiej Brytanii, wysoko regulowanym rynku. Wyprzedzamy polską konkurencję w tym zakresie.

Kiedy będzie złożona aplikacja po licencje w NL?

Planujemy to na przyszły rok.

Skoro celem oferty jest realizacja zysków przez dotychczasowych akcjonariuszy i zakładając że rynek im to umożliwi to czy mogą zdradzić na co wydadzą środki?

Środki pozyskane z oferty posłużą m.in. do rozwoju portfolio inwestycyjnego w ramach family office.

Czy spółka planuje w najbliższym czasie przejęcia, zarówno w Polsce jak i za granicą?

Jesteśmy otwarci na takie działania poza Polską. W Polsce natomiast, poza STS i drugim graczem na rynku, operatorzy generują straty i nie widzimy w tym korzyści.

Dlaczego nie będzie emisji nowych akcji?

Generowane przez Grupę skonsolidowane przepływy finansowe w pełni pozwalają na bieżącą działalność, w tym ciągłe inwestowanie w zespół, produkty i technologie w celu dalszego umacniania jej przewag konkurencyjnych. W latach 2018 – 2020 łączne wydatki Grupy na technologię wyniosły ponad 53 mln zł. W tym roku będzie to kolejne kilkadziesiąt milionów złotych.

Jaka jest szansa na odrodzenie sportu on-line w postaci pokera texas holdem w Polsce za pośrednictwem STS?

Obecnie jest objęty monopolem państwa. Nie działamy w tym temacie.

Jesteście spółką, którą firmy inwestycyjne przestrzegające zasad etycznych odrzucą. Kto chce zainwestować w STS?

Działamy w regulowanym sektorze i nie możemy wykluczyć, że niektórzy inwestorzy nie będą inwestować w akcje spółki ze względu na różne obawy wynikające z charakteru branży bukmacherskiej.

Według danych z MF i wyliczeń Interplay.pl wyniki za Q2 2021 spadły o 8,7% do 40,9% w porównaniu do Q2 2020 gdzie wynosiły 49,6%. Czy ten trend jest także w Q3

Nie komentujemy doniesień portali afiliantów.

Czy GGR% na poziomie 25% to przeciętny poziom rynkowy? Jaki jest benchmark Państwa konkurencji? Czy to jest do utrzymana w dłuższym terminie?

Taki poziom jest jak najbardziej do utrzymania.

Czy spółka będzie wygaszać lokale stacjonarne?

Posiadamy ponad 400 lokali w całej Polsce, które wygenerowały 20% zeszłorocznego NGR. Nie planujemy ich wygaszania. Są rentowne i są ważnym kanałem dotarcia do klientów.

Czy planujecie przejęcie firm technologicznych?

STS to spółka technologiczna. Jesteśmy otwarci na takie działania.

Jakie obszary akwizycyjne poza Polską spółka traktuje jako priorytetowe? Czy będą to raczej rozwiązania technologiczne czy będziecie szukać lokalnych brandów? W jakich geografiach? Jak planujecie finansować te akwizycje?

Rozglądamy się za ciekawymi celami w branży technologicznej. Jeśli chodzi o sektor bukmacherski to przyglądamy się rejonowi CEE. STS znajduje się w bardzo dobrej kondycji. Takie przejęcie może być finansowane z różnych źródeł. Przykładowo, nie posiadamy żadnych znaczących z perspektywy działalności Grupy zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów.

Dlaczego pieniądze pozyskane ze sprzedaży akcji nie będą wykorzystane na dalszy rozwój spółki , zwłaszcza na działalność na rynkach zagranicznych ?

Spółka nie prowadzi emisji, bo generowane przez Grupę skonsolidowane przepływy finansowe w pełni pozwalają na bieżącą działalność, w tym ciągłe inwestowanie w zespół, produkty i technologie w celu dalszego umacniania jej przewag konkurencyjnych. W latach 2018 – 2020 łączne wydatki Grupy na technologię wyniosły ponad 53 mln zł. W tym roku będzie to kolejne kilkadziesiąt milionów złotych.

W prospekcie jest informacja o udziale w rynku, który jest wyliczany na podstawie zapłaconego podatku, a ten znowu zależy od obrotu. Brakuje informacje jak idzie spółce pozyskiwanie nowych klientów. W informacji branżowych wynika, że od 2 lat ten element spada na rzecz konkurencji : Fortuna, Betclic, Superbet

Od dwóch lat notujemy rekordowe poziomy akwizycji. Sytuacja wygląda podobnie w kwartałach tego roku. W prospekcie jest informacja o strukturze aktywnych klientów oraz dane o akwizycji przy okazji dużych imprez sportowych.

Czy STS będzie przejmował innych bukmacherów? W Polsce czy zagranicą? Czy w tej branży konsolidacja ma sens czy lepiej wydać na marketing i odebrać klientów?

Nie ma planów przejęcia innych bukmacherów w Polsce. Nie widzimy w tym korzyści, a ponadto mamy zbyt duży udział w rynku, by uzyskać zgodę na takie działanie.

Czy sts uzyska rentowność na międzynarodowych rynkach? Jeśli tak, to w jakiej perspektywie? Na których rynkach firma chce się skupić w najbliższym czasie?

W przyszłym roku planujemy wystąpić o licencję w Holandii. Jesteśmy na początku rozwoju działalności zagranicznej, co oznacza, że jesteśmy na etapie inwestycji.

Na czat zaprosiła spółka STS Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane