Czeka nas znów weekend z niespodziankami?

DM BOŚ (BOSSA FX)
opublikowano: 26-05-2011, 17:36

Słabsze dane makroekonomiczne z USA, to już chyba norma, co akurat niespecjalnie cieszy giełdowych inwestorów, a także tych, którzy liczyli na zmianę dotychczasowego trendu na walutach. Drugi odczyt dynamiki PKB za I kwartał był zbliżony do pierwszego i wyniósł 1,8 proc. zamiast spodziewanego odbicia do 2,1 proc. Jednocześnie cotygodniowe dane o bezrobociu pokazały odczyt na poziomie 424 tys. wobec 414 tys. po rewizji – spodziewano się spadku do 400 tys.

To już swoista czarna seria danych z USA, która trwa od 2 tygodni. Można się zacząć poważnie obawiać, jaki będzie amerykański PKB w II kwartale – to ważna kwestia, gdyż pokazuje, że nie tylko Grecja będzie w najbliższym czasie wpływać na rynki finansowe. Tymczasem w tej kwestii znów zrobiło się nerwowo. Po południu szef Eurogrupy, Jean-Claude Juncker przyznał, że istnieje ryzyko, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wypłaci Grekom pieniędzy w czerwcu. Jego zdaniem w takiej sytuacji wsparcia powinna udzielić Unia Europejska. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta i patowa. Stąd też kurs euro w relacji do głównych walut znów poszło w dół – w przypadku EUR/CHF mamy nowe minimum, co przekłada się na zwyżkę CHF/PLN – to już ponad 3,25. Do paniki jest dość blisko. Wydaje się, zatem, że zebrani na szczycie G-8 będą musieli jednak wspólnie poważniej pochylić się nad problemem Grecji. Czy czeka nas znów weekend z niespodziankami? Nie można zupełnie wykluczyć, że dojdzie do przedstawienia jakichś „nowatorskich” rozwiązań, które miałyby na celu uspokojenie rynków finansowych. Europa nie może zostać pozostawiona sama ze swoim (greckim) problemem.

EUR/USD: Wyjście ponad 1,42 nie było zbyt udane, a podaż konsekwentnie sprowadziła notowania w okolice 1,41. Jej siła świadczy o tym, że nie można wykluczyć, że szybko zejdziemy w okolice 1,40 i już jutro będziemy się „mocować” z poziomem poniedziałkowego dołka na 1,3968. Mocny opór to teraz 1,4140.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ (BOSSA FX)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Czeka nas znów weekend z niespodziankami?