Czekaj: Cel inflacyjny 2,5% w tym roku

Internet Securities
opublikowano: 16-02-2005, 11:20

Inflacja spadnie w tym roku do środka celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszącego 2,5% r/r, natomiast w najbliższych miesiącach nie wzrośnie już ponad poziom 4,4% w ujęciu rocznym, powiedział w wywiadzie dla agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jan Czekaj.

Inflacja spadnie w tym roku do środka celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszącego 2,5% r/r, natomiast w najbliższych miesiącach nie wzrośnie już ponad poziom 4,4% w ujęciu rocznym, powiedział w wywiadzie dla agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jan Czekaj.

„Dane o inflacji w styczniu są pewnym zaskoczeniem, gdyż nie tylko nasze projekcje, ale i analityków, mówiły przynajmniej o wzroście. Jeżeli inflacja w styczniu nie wzrosła, to prawdopodobnie w kolejnych miesiącach nie będzie wyższa niż w końcu ubiegłego roku” – powiedział ISB Czekaj.

„Ta niższa inflacja może wpłynąć na decyzje Rady, bo wskaźnik inflacji jest jednym z najważniejszych wskaźników branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Trudno natomiast wypowiadać się na temat siły tego czynnika” – stwierdził Czekaj.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w styczniu wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym i 4,0 w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych średnio przez rynek 4,5%. W grudniu ubiegłego roku inflacja wyniosła 4,4% r/r.

„Od drugiego kwartału inflacja powinna znacząco spadać. [...] Już w trakcie tego roku powinniśmy osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2,5%. Jest niemal całkowicie pewne, że wkrótce znajdziemy się w granicach dopuszczalnego przedziału wahań, tzn. poniżej 3,5%” – powiedział także Czekaj.

Także zdaniem ekonomistów na wiosnę inflacja zacznie szybko spadać. Minister finansów Mirosław Gronicki uważa, że inflacja w lipcu spadnie poniżej 2,0% r/r, a na koniec roku wyniesie ok. 2,5%.

Po publikacji wtorkowych danych ekonomiści są prawie pewni, że Rada zmieni na przyszłotygodniowym posiedzeniu nastawienie na neutralne z restrykcyjnego.

ZŁOTY POMAGA INFLACJI

Czekaj podkreślił też, że antyinflacyjnie działa też mocny kurs złotego, który wyręczył Radę w procesie ograniczania inflacji.

„Wzmocnienie złotego jest czynnikiem działającym antyinflacyjnie, a osłabienie zwiększa presję inflacyjną. Oczywiście, kurs jest ważnym parametrem uwzględnianym w naszych decyzjach, bo zmiany kursu do pewnego stopnia mogą być substytutem podwyżek bądź obniżek stóp procentowych” – powiedział.

„Można stwierdzić, że występująca od kilkunastu miesięcy aprecjacja naszej waluty ograniczyła potrzebę podwyżek stóp procentowych, a więc w pewnym sensie aprecjacja wyręczyła Radę w procesie ograniczania inflacji” – dodał.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy złoty umocnił się do dolara o 25%, a do euro – o ok. 20%.

STRONA POPYTOWA NIEGROŹNA DLA INFLACJI

Zdaniem członka RPP, nie należy oczekiwać zmiany trendu w dynamice wzrostu płac czy zatrudnienia. Na fakt związanej z tym niepewności i ewentualnego wzrostu płac zwracali jeszcze niedawno inni członkowie RPP.

„Informacje dotyczące płac są niewątpliwie istotne, ale raczej nie należy oczekiwać radykalnej zmiany trendów występujących od dłuższego czasu” – powiedział Czekaj.

„Sytuacja na rynku pracy, która wpływa na dynamikę wynagrodzeń, nie zmieni się przecież z dnia na dzień. Przy blisko 20-procentowym bezrobociu trudno oczekiwać, że płace będą rosły w sposób zagrażający stabilności makroekonomicznej. Od strony popytowej nie ma wielkich zagrożeń dla perspektyw inflacji” – dodał członek RPP.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w styczniu 2005 roku wzrosło o 1,2% w stosunku do grudnia, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 1,4%. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło w styczniu o 13,2% wobec grudnia, a w ujęciu rocznym wzrosło o 2,6% i wyniosło 2.385,39 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane