Czekaj: Prawdopodobieństwo podwyżki stóp jest duże

23-06-2004, 20:41

- Nie wykluczam, że w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o podwyżce stóp procentowych. Czy to będzie 25, czy 50, czy 75, czy 100 punktów bazowych nie wiem – powiedział w wywiadzie udzielonym agencji Reuters Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Czekaj uważa, że ostatni wzrost inflacji wiąże się z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, co spowodowało dostosowanie się cen. Choć jest on przekonany, że RPP powinna ‘zachować spokój’, przyznał, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych jest obecnie wyższe niż obniżek, a nawet pozostawienia ich na dotychczasowym poziomie.

Czekaj podkreślił, że poza czynnikami sprzyjającymi wzrostowi inflacji, pojawiły się także takie, które ją hamują. Wskazał na niską dynamikę wzrostu płac, wzmocnienie kursu złotego, spowolnienie wzrostu produkcji przemysłowej oraz spadek produkcji budowlano-montażowej.

Według Czekaja, możliwe, że inflacja przekroczy ‘w którymś momencie’ górną granicę celu inflacyjnego, ustalonego przez RPP na 1,5-3,0 proc.

- To oczywiście może się zdarzyć, ale jeżeli to ma charakter przejściowy, to nie należy panikować - powiedział agencji Reuters Jan Czekaj.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 29-30 czerwca.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czekaj: Prawdopodobieństwo podwyżki stóp jest duże