Czekanie na kolejne cięcie

Grzegorz Maliszewski
opublikowano: 19-09-2002, 00:00

Po dość słabych danych o produkcji przemysłowej rosną oczekiwania na kolejną obniżkę stóp już we wrześniu. Ceny papierów skarbowych idą więc w górę.

Notowania papierów w środę rosły już od rana. Pozytywnie przez rynek została odebrana zapowiedź jednego z przedstawicieli resortu finansów o ograniczeniu przyszłorocznego deficytu budżetowego do poziomu 38- -40 mld PLN. Nie musi to jednak oznaczać zacieśnienia polityki fiskalnej, bo możliwy jest wzrost wydatków budżetowych do 193 mld PLN. Później doszło do krótkotrwałego załamania rynku, ale słabe dane o produkcji sprawiły, że ceny papierów znów zaczęły rosnąć.

Brak oznak ożywienia gospodarczego, na co wskazał Dariusz Rosati, członek RPP, sprawia, że inwestorzy oczekują redukcji stóp procentowych już we wrześniu. Perspektywa spadku stóp zwiększa atrakcyjność inwestycji w obligacje stałoprocentowe, gdyż pojawia się możliwość osiągnięcia w krótkim horyzoncie stosunkowo wysokich zysków kapitałowych. W rezultacie spadły rentowności na całej długości krzywej dochodowości. Na zakończenie wczorajszych notowań dochodowość obligacji 2-letnich wyniosła 7,12 proc., 5-letnich 7,03 proc., 8-letnich 6,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czekanie na kolejne cięcie