Czerwień na giełdach

Daniel Kostecki, XTB
opublikowano: 12-03-2014, 17:48

Większość parkietów notuje dziś spadki, na które oprócz ogólnego niepokoju związanego z sytuacją na wschodzie, wpływały także słabsze dane ze strefy euro oraz obawy o chińską gospodarkę.

Fala wyprzedaży przetoczyła się od Azji przez Europę i dopiero zniżka wyhamowuje w USA. Indeksy azjatyckie zniżkują z tego samego powodu co miedź, czyli z obaw o kondycję chińskiej gospodarki. Jest to temat poruszany od weekendu, kiedy to poznaliśmy nienajlepsze dane makroekonomiczne z Państwa Środka (eksport z Chin spadł o 18,1%). Chińskie akcje od początku roku straciły już 15%. Natomiast europejskie parkiety zniżkowały również po publikacji danych o produkcji przemysłowej ze strefy euro. W styczniu w ujęciu miesięcznym spadła ona o -0,2% przy konsensusie na poziomie 0,5%. Sentymentu nie poprawia także sytuacja na wschodzie, gdzie inwestorzy wycofują kapitał z rosyjskiej giełdy, która również systematycznie kieruje się na południe. Powyższe czynniki negatywnie wpływają również na GPW, a indeks WIG20 pogłębia spadki, kierując się prawdopodobnie w okolice 2280 pkt., gdzie dopiero wypada lokalne wsparcie w postaci niedomkniętej wcześniej luki hossy. Najbliższy istotny opór to dopiero okolice 2450 pkt.

Oprócz wspomnianych danych ze strefy euro poznaliśmy także wypowiedzi członka EBC, Petera Praeta, który stwierdził, że podaż pieniądza w strefie euro jest ekstremalnie niska, publikacja protokołów po posiedzeniu EBC może polepszyć komunikację z rynkiem, a forward guidance jest pożytecznym narzędziem. Natomiast bardziej istotne dla rynku były wypowiedzi niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble, który oznajmił, że stopy procentowe w strefie euro są za niskie z niemieckiego punktu widzenia. Łącząc te dwie wypowiedzi można dojść do wniosku, że EBC nie będzie już luzować polityki monetarnej nawet pomimo utrzymującej się niskiej inflacji. Byłby to możliwe tylko w momencie wystąpienia bardzo negatywnego szoku ze strony wskaźnika wzrostu cen. Taka informacja nie jest również korzystna dla inwestujących w akcje, ponieważ giełdowe byki lubią jak najniższe stopy procentowe, a najlepiej wraz z perspektywą luzowania polityki monetarnej.

Jutro poznamy kolejne dane z Chin. Będzie to produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz inwestycje w aglomeracjach miejskich. Będą to kluczowe odczyty, które zdeterminują zapewne otwarcie naszego parkietu. Z USA z kolei poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

WIG20 zakończył notowania -1,31 proc. spadkiem, DAX spada o -1 proc., CAC40 o -0,8 proc., a w USA indeks S&P500 jest notowany -0,12 proc. pod kreską, DJIA zniżkuje zaledwie o -0,11 proc. z kolei Nasdaq rośnie o +0,17 proc.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki, XTB

Polecane