Czerwony piątek na Wall Street

Anna Palczewska
29-08-2008, 22:13

Całkiem dobry tydzień amerykańskie indeksy zakończyły na minusach. Przyczyniły się do tego opublikowane w piątek informacje makroekonomiczne oraz wyniki finansowe spółek.

Wydatki konsumentów amerykańskich spadły w lipcu o 0,4 proc. To największy spadek miesięczny od czerwca 2004 r. Z kolei dochody osobiste spadły o 0,7 proc., najbardziej od sierpnia 2005 r. Inflacja bazowa cen konsumpcji wyniosła 0,3 proc., najwięcej od września 2006 r. Takie dane – opublikowane w ramach raportu rządowego o wydatkach i dochodach Amerykanów na początku sesji – nie były dobrą wróżbą dla handlu. Dopiero pół godziny po rozpoczęciu notowań na Wall Street pojawiła się lepsza wiadomość; Uniwersytet Michigan poinformował, że indeks optymizmu konsumentów amerykańskich wzrósł w sierpniu do 63 pkt, z 61,2 pkt na koniec lipca. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 62 pkt. Wydźwięk tej publikacji zniwelowały jednak wyniki finansowe spółek.

Dell, jeden z największych producentów komputerów osobistych, odnotował największy spadek kursu od listopada. Walory spółki traciły w trakcie sesji ponad 13 proc. Poza wynikami gorszymi od przypuszczeń analityków spółka podała również nie najlepsze prognozy sprzedaży komputerów w Europie Zachodniej oraz niektórych krajach Azji. Sieć kawiarni Starbucks oraz sklep internetowy Amazon straciły ponad 2 proc. zaraz po publikacji raportu rządowego. Analitycy Jefferies Group obniżyli rekomendację dla największego w USA sprzedawcy energii z „trzymaj” do „poniżej rynku” - kurs Constellation Energy Group zareagował na tę informację 2,5-proc. spadkiem, do 66,81 USD. To pociągnęło za sobą zniżki 31 spółek indeksu S&P500. Piątkowa sesja okazała się także pierwszą w tym tygodniu spadkową dla Fannie Mae. Akcje spółki straciły 9,4 proc., a walory Freddie Mac ponad 9 proc., po komentarzu opublikowanym przez „Washington Post”, że kapitał rezerwowy ostatniej z wymienionych może okazać się niewystarczający dla pokrycia generowanych przez nią strat.

Indeksy zakończyły piątkowy handel na poziomach: DIJA 11 543,96 pkt. (- 1,46 proc.), Nasdaq 2 367,52 pkt (- 1,83 proc.). Okazję do nadrobienia strat będą miały dopiero we wtorek, ponieważ na poniedziałek 1 września przypada amerykańskie Święto pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Palczewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czerwony piątek na Wall Street